3.6.2009 9:11:24 jana38
Veřejný ochránce práv - ombudsman
Fifi, napsala bych podnět k veřejnému ochránci práv (ombudsmanovi).
Tady je citace zákona:
Pravomoci - možnosti veřejného ochránce práv
podle zákona č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv
Veřejný ochránce práv v České republice působí podle zákona k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí, vykonávajících státní správu, pokud je takové jednání v rozporu s právem, nebo sice právu neodporuje, ale je jinak vadné či nesprávné, tzn., že neodpovídá principům demokratického právního státu a principům dobré správy nebo jsou-li tyto orgány nečinné.
Zvlášť bych se zaměřila na větu: ....pokud takové jednání právu neodporuje, ale je jinak vadné či nesprávné, tzn. že neodpovídá principům dobré správy.
Což podle mě přesně splňuje postup matriky v tvém případě. Ano, v zákoně o matrikách je napsáno, že si matrika může vyžádat další informace, vedoucí ke zjišťění okolností porodu, ale co má gynekolog, ke kterému jsi v těhotenství nechodila a který nebyl porodu přítomen společného s tvým porodem nechápu.
Matrika musí postupovat v souladu s principem veřejné správy - může činit jenom to, co jí ukládá zákon, nic víc, ve veřejné správě platí princip podzákonnosti, nemůžou si dělat co chtějí (co není zákonem zakázáno je dovoleno, což platí u soukromněprávních vztahů), ale naopak musí dodržovat pravidlo, co není zákonem dovoleno, je zakázáno. Tedy nemůže si matrika libovolně vydávat pravidla, co bude po rodičkách vyžadovat. Zákon nikde nanařizuje, že svědectví je nutno doložit razítkem lékaře!!!
Pokud se rozhodneš podat podnět k ombudsmanovi, pomůžu ti ho sepsat, jestli chceš.
Odpovědět