Re: Porodní plán?
Jitko,
pokud jsem to pochopila, tento porodní plán není univerzální návod na spokojený porod, ale návrh, jak je možné si porodní plán sestavit. Pokud Vám nevyhovuje jídlo během porodu, tak si ho do svých priorit prostě nezanášejte (jinak poznámka bokem - dle WHO "u normálního porodu s nízkým rizikem není potřeba jídlo omezovat"). Myslím, že porodní plán by měl především posloužit k výběru vhodné porodnice, nikoli k nátlaku na lékaře a porodní asistentky, aspoň v českých podmínkách. Abych to vysvětlila:
Já sama bych nejradši porodila tzv. aktivně, přirozeně, něžně, alternativně... nebo jaké všechny názvy se pro porod bez zbytečných lékařských zásahů používají, tedy tento vzor porodního plánu mi vcelku vyhovuje. Pokud jsem si svoje požadavky srovnala s možnostmi a ochotou nemocnic na ně přistoupit, vyšlo mi, že nejideálnější nemocnice pro mne je ve Vrchlabí . Tak jsem se s nimi spojila, a svůj porodní plán jsem s nimi probrala. Ne, že bych ho měla tak hezky přehledně sepsaný v tabulce, měla jsem ho jenom v hlavě a navíc na dost věcí jsem se ani ptát nemusela, protože mi je prakticky sami nabídli. Nevím, jestli si něco budu sepisovat, vzhledem k filozofii porodnice mi to připadá zbytečné, ale určitě s porodním plánem seznámím manžela, pro jistotu.
Ale kdybych upřednostňovala třeba porod s epidurálem, zaměřila bych se v porodním plánu na úplně jiné věci, než teď - v první řadě asi na dostupnost této služby a zkušenosti anestiozologů. Byl by ode mne nesmysl sestavit si porodní plán, ve kterém bych preferovala EA, a pak jsem odjela porodit do Vrchlabí, když ti se nijak netají tím, že EA při porodech nepoužívají... Zrovna tak pokud preferuji porod do vody, těžko si ho vydupu tam, kde nemají porodní vanu :o) Prostě porodní plán je něco, co mi pomůže ujasnit si myšlenky, co od porodu vlastně očekávám a podle toho si zvolit co nejvhodnější porodnici.
A pokud mi porodní plán poslouží k hrubému výběru porodnice, budu se snažit ho probrat s personálem - třeba o Podolí jdou zprávy, že je tam možné rodit též "přirozeně", ale ne všechny ženy otamtud mají stejnou zkušenost. V tomto případě bych v poradně s nimi své představy o porodu probrala (ať by byly jakékoli) a žádala jejich založení do dokumentace. Nebo by na mne neměli čas, tak bych je s nimi sice neprobrala, ale jednak bych si je přinesla k porodu, jednak by je znal manžel (nebo kdo by byl se mnou). To nejhorší, co se může stát, je to, že se na porodní plán personál porodnice vybodne, ale třeba pro mne je důležité vědět, že jsem pro splnění svých představ (jakýchkoli, nejenom porodních) udělala maximum, i když se mi nakonec třeba nesplnily.
A ještě něco - pokud se ve zdravotnictví dějou změny k lepšímu co se týká přístupu personálu k pacientům, nebývá to ani tak nápad zdravotníků jako spíš důsledek "nátlaku" pacientů. Třeba Vy píšete, že tatínka u porodu považujete za samozřejmost - no, ale ještě před deseti lety tomu tak nebylo (a třeba pokud vím, u našich slovenských sousedů to není samozřejmost dodnes). Jakožto budoucí dětská sestra jsem tehdy chodila na praxi na jeden porodní sál, kde měli též jeden box pro rodičku s tatínkem. A nedá se říct, že by se o ženách, které si partnera přivedou s sebou, místní personál vyjadřoval zrovna uctivě. Ale... když jsme se jich ptaly, proč je tam teda pouštěj, když s tím mají samé problémy (navíc je to nehygienické, nebezpečné atd. ... :o) ), odpověď byla ve smyslu: "KDyž ony to ty ženský chtěj a jsou ochotný za to zaplatit..." Dneska už je v té porodnici opravdu samozřejmostí, aby v ní partner byl (a nejenom na tom jednom boxe :o) ), ale samo od sebe to opravdu nevzniklo... Proto si myslím, že je důležité, i když VÍM, že mi nějaký požadavek nesplní, tak se na něj aspoň ZEPTAT. No, taky se mi může stát, že narazím na někoho vstřícného a budu příjemně překvapená :o) A pokud ne, tak pro mne se nic nezmění, ale když se na tu samou věc zeptá víc lidí, tak to časem začne personálu vrtat v hlavě a ke změně nakonec dojde (zkušenost z našeho oddělení).
S.
Odpovědět