Určitě by se v tom našly nějaké mouchy, kdyby se to mělo domýšlet do detailů, ale určitě by jich bylo míň, než je jich teď
.
Shodou okolností jsem se zrovna včera dívala, na to, co za mě pojišťovna platí (ta moje umožňuje el. přístup, jsou tam položky od r. 2007, a to i u mých dětí). Za těhotenství a porod jsou to děsné pálky, doktor jukne na pár vteřin na UTZ a naúčtuje si skoro 300 stovky, stejnou částku za celý pobyt v prenatální poradně, kde jsem strávila sotva 5 minut včetně svlékání a oblékání.
Nejzajímavější je rozdíl mezi lednem 2008 a lednem 2010, kdy se mi narodily děti. 2008: skoro 13 tisíc (spontánní fyz. porod záhlavím a 4 denní hospitalizace), 2010: 13 set (porod doma, který mě stál z vlastní kapsy 8 tisíc). K tomu prvnímu bych ještě připočetla, co pojišťovna zaplatila za dítě, což je dalších necelých 6 tisíc. Nějvětší podíl na těch částkách mají paušály za hospitalizaci. Evidentní důvod, proč se porodnice brání ambulantním porodům.
Zásahům jsem se bránila jak čert kříži, leč mnohým marně (a nemohu s vámi souhlasit, že porod neovlivňují, minimálně vliv na psychiku, kde jsou proti vůli, mají určitě, ale třeba taky na porodní poranění nebo zdravotní stav novorozence - v našem případě jsem to naštěstí odnesla jen já).
Jinak si myslím, že těch 8 tisíc pro soukromé PA je taky dost, ale zase chápu, že v těchto podmínkách mají tak málo klientek, že by se jim to jinak nevyplatilo a k porodům doma by nechodily (mj. k mé smůle). A kdyby ty podmínky naopak měly lepší a klientek víc, mohly by si účtovat nějakou rozumnější cenu. Ty podmínky by zlepšil především fakt, že pojišťovna uhradí nějaký ten paušl za normální porod i soukromé PA, pokud se pro ni rozhodnu. Je to normální v Evropě, tak asi otázka času, kdy se to dostane k nám, doufám, že moje dcera se toho dočká...
.