2.8.2011 20:36:14 Petr+4
Z druhé strany viděno
turistika tradičně žijícím destinacím moc neprospívá.
- přináší do oblasti peníze a zboží, které místní obyvatelé dřív nepotřebovali. To změní sociální sttruktury i styl života. Na technice se lidé snadno stávají závislí.
- turistický průmysl přináší výdělky (aby si lidi mohli koupit za peníze které dřív neměli věci, které dřív nepotřebovali. Proto opouští dřívější zdroje obživy a po pár generacích zapomínají jak se to vlastzně živili. Pokud potom nějaká krize nebo jen móda způsobí odliv turistů, místní lidé jsou nahraní.
- nedá se to moc regulovat. I původně soft cestovky pomalu mění oblast v které působí a mohou přivádět tvrdší turistický průmysl. Penězům jsou osudy místních lidí ukradené.
- turistika pomalu mění specifickou oblast v unifikovanou, tak jak se přibližuje standartu zemí, z kterých turisté přicházejí.
- jak se objeví služby a peníze, turistika mění kooperační společnost (lidé si pomáhají a vyměňují zboží a služby) v společnost konkurenční (lidé soupeří o výdělek). Jede to automaticky, nedá se tomu zabránit.
- argument že se to místním líbí může být pravdivý, otázka je jestli by se jim to líbilo kdyby měli možnost to vidět v dlouhodobé perspektivě.
Kamarád má osobní zkušenosti, ze sibiřských republik.
Nechci se pouštět do úvah jestli se to všude po světě stane tak jako tak, atd. Jen jsem chtěl podat pohled z druhé strany. I to že někam jedete, pořídíte si zážitek a utratíte tam pár peněz má svoje následky které nemusí být na první pohled patrné.
Odpovědět