Re: Průkaz
Ahoj Míšo,
váhu dítěte nám sestra v ordinaci píše do kartičky Průkazka o zdravotní péči – kde nám zapisuje i termín příští návštěvy. Ovšem píše tam pouze váhu! Délku (výšku) a obvod hlavy pouze změří a pokud to nepřeslechnu, dopíšu to až doma (většinou to však cestou zapomenu). Všechny údaje si paní doktorka píše do PC.
Očkování: zapisuje pouze do takového malého očkovacího průkazu, jako jsem měla já, když jsem byla malá. Porovnávala jsem oba očkovací průkazy (tento „malý“ a „velký“ - o kterém je článek). V malém se u některých očkování vůbec kolonka č.š. a vakcína číslo nevyskytuje! Naše paní doktorka tam tyto údaje opět nepíše, její záznam je tvořen pouze datumem a podpisem. Záznam s vyplněným sloupečkem vakcína číslo mám tedy u obou dětí pouze z porodnice.
Jinak já mám k dispozici 2 průkazy. První byl vydán v roce 1994, druhý (jde o 6. vydání) z roku 2000. Dívala jsem se, že v tom novějším je již tabulka nazvaná Očkování proti ostatním nemocem, kde si myslím, že by lékař zapisoval právě Tebou zmiňovaná pojišťovnou nehrazená očkování. V článku se také píše o té problematické kroužkové vazbě. Nám by se asi nerozpadla, ale syn se na ni jako malý jednou podíval :-)) a drží nám už jen půlka. Ale určitě to půjde svázat znovu. U dcery je to již svázané drátkem a tak předpokládám delší životnost.
Osobně si myslím, že průkaz je dobrá věc, proto tam všechno opravdu zapisuji velmi pečlivě.
Chtěla bych to podpořit příhodou své kamarádky:
Kamarádka dala syna očkovat proti klíšťovce. Při poslední dávce paní doktorka neudělala záznam ani v malém očkováku ani u sebe v PC. Teď, po cca 1,5 roce paní doktorka tvrdí, že dítě dávku nedostalo. Chlapce poslala na krevní odběry, aby tam zjistili, zda dávka byla dána či ne. (naštěstí byl zrovna touto dobou poslán i na odběry kvůli alergii, takže mu krev vzali najednou). Ovšem potom kamarádce řekli, že to z té krve stejně nepoznají. Jsem opravdu zvědavá, co bude dál, kamarádka si je na 100% jistá, že dávku dostal.
Teď mne ještě napadlo, že by možná bylo dobré mít stejný průkaz i pro dospělého. Např. mojí mamince zjistili alergii na ajatin (jedná se o desinfekci) při 2.porodu. Nikde to uvedené neměla, pouze při odběrech krve to vždy hlásila – tudíž ajatin nedostala. To, že tato alergie může být dědičná, ji vůbec nenapadlo. Až když já měla obličej jako meloun (a ruku také), hrála všemi barvy a na pohotovosti lékař rodiče podezíral, že mne zmlátili :-)) se to ukázalo. Ovšem mamce hned nedošlo, že já to mám také po ajatinu, kde bych se k němu také v 10 letech dostala, že? Otoky vznikly tak, že jsme si v rámci „branného cvičení“ čistili kyslíkové masky právě touto desinfekcí a ještě mokré si je nasazovali na obličej. Pak jsme se o tom velmi náhodně bavili doma z bráchou (to už otoky byly menší), brácha vyslovil ajatin a mamce všechno došlo… Tudíž moje děti mají hned v průkaze v rodinné anamnéze napsáno: matka:alergie na ajatin. Předpokládám, že to mají, ale zkoušet to nebudu :-))
Milada
Odpovědět