6.8.2003 9:14:04 Milada.
Re: Kortikoidy - astma - homeopatika
Sosane,
samozřejmě k tomu se Ti žádný lékař nevyjádří, žádný alergog či kožní lékář sem na Rodinu za ty téměř tři roky co já píši o ekzému ničím nepřispěl. Tento článek o AE je prvním vlaštovkou, i když správce serveru zde: http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=353392 tvrdil, že ne, že prý jednou za půl roku něco o AE tady publikuje....já jsem tedy nic neviděla, od odborného lékaře určitě ne.
Dovoluji si sem překopírovat něco z časopisu Zdravá rodina, z roku 1998:
Jako imunologa mě zajímá, zda ekzém má něco společného s imunitou? Myslíte, že ekzematici mají imunitu oslabenou?
Kůže tvoří důležitou ochrannou bariéru našeho těla vůči zevnímu prostředí. Ale není to jenom pasívní obrana. Kůže má mnoho funkcí a velmi citlivě reaguje na chlad, teplo, na poranění, na infekci. Kůže je také zrcadlem toho, co se v našem organismu děje při různých onemocněních, ale i při duševních, citových reakcích. Dobře to lidé znají. Náhle zrudneme, zbledneme, zpotíme se nebo nám "naskočí husí kůže".
A ekzém je vlastně také určitá obranná reakce. Prvním příznakem je silné zčervenání kůže, její zduření, otok. Kůže může až mokvat, tvoří se pak na ní stroupky a to vše je spojeno se silným svěděním. A když prudká reakce odezní, je kůže suchá, zhrubělá, šupinatá. A imunita? Ekzematik nemusí být často nemocný, ale právě v těch "rudých" fázích je kůže méně odolná vůči mikrobům i virům. Některé typy protilátek mohou být u ekzematika v deficitu.
Jak je to s alergií? Někteří lékaři, i kožní lékaři, říkají, že ekzém je alergické onemocnění, jiní s tím nesouhlasí.
Obě skupiny mají svoji pravdu. Příznaky ekzému mohou být vyvolány alergií, ale také nemusí. Měli bychom si však zapamatovat, že ekzém ve většině případů je prvním projevem, prvním signálem alergie. Platí to především pro atopický ekzém u kojenců a batolat, o němž víme, že po něm velmi často následuje v dalších letech alergická rýma, astma nebo jiná forma alergie.
Alergik tvoří nadměrné množství protilátek. Tyto alergické protilátky se tvoří už i u plodu v průběhu těhotenství. Takže ještě dříve, než se projeví např. ekzém, můžeme říci: Pozor, vaše dítě v sobě nese riziko vzniku alergického onemocnění!
Má na to vliv prostředí, v němž těhotná žena-atopička žije?
Ano, víme např., že kouření (i pasívní) podněcuje a zvyšuje tvorbu těchto alergických protilátek už u plodu.
Mám tomu rozumět tak, že i alergie na pyly, na roztoče nebo na potraviny vzniká ještě dříve, než se dítě narodí?
Znovu opakuji: Alergie je výsledkem tří hlavních vlivů: První je vrozená náklonnost atopie. Druhý je kontakt s látkami, které alergii vyvolají to jsou alergeny. A třetí vliv je prostředí a způsob života každého z nás.
Když těhotná atopička, tj. žena s vysokou náklonností k alergii, kouří a žije v bytě s kočkou, nebo požívá větší množství vajec, anebo je v bytě hodně roztočů pak je pravděpodobné, že se dítě narodí už "připravené" na vznik alergického onemocnění. Když mu "nabídneme" alergeny, zareaguje na ně.
Můžete proti tomu něco dělat?
Vidíte, zde nám právě nepomohou mastičky. Snažíme se přesvědčit těhotnou, aby pro sebe i pro budoucí dítě upravila byt i svoji životosprávu. Znamená to nekouřit, ve stravě omezit přísun vajec a kravského mléka a vyhnout se tomu, aby výživa byla příliš jednostranná.
Co má rodina zařídit pro narozené dítě?
Co jsme řekli o prostředí, platí i po narození dítěte. Jsme spokojeni, když je dítě dlouho kojeno. Není-li to možné, pak volíme tzv. hypoalergenní mléko.
V prvním roce života vyřadíme vaječný bílek. V oblečení je hlavním materiálem bavlna. Postýlka dítěte je bez peří. V bytě nemá být domácí zvíře. Jestliže se objeví první známky ekzému na obličeji, v loketních nebo podkolenních jamkách, na krku, pak je dodržování těchto rad ještě přísnější. Při mytí a koupání se vyhneme nevhodné kosmetice.
Jsou některé potraviny pro ekzematika zvláště "nebezpečné"?
To už je velmi individuální. Ale všeobecně u batolete a předškolního dítěte vynecháváme kakao, čokoládu, ořechy, mák, kiwi, rajčata, papriky, celer, vajíčka jako samostatný pokrm, sladké mléko, plísňové sýry, koření, hořčici, pikantní a kyselé pokrmy. U starších dětí má už dieta menší význam, vynecháme ovšem "klasické dráždivé pokrmy".
Jaké jsou vaše zkušenosti a zážitky se školními dětmi?
Jsem ráda, že je připomínáte. Ekzematik ve škole je často svízelná role. Citlivá je tato otázka u dívek. Učitel by měl vůbec vědět a znát, kteří jeho žáci mají zdravotní problémy a jaké. Dítě s ekzémem na rukou nemůže např. pracovat s lepidly, barvami, moduritem, plastelínou a keramickou hlínou. Vadí mu i křída a mokrá houba na utírání tabule. V tělocviku jsou pro ně nemožné šplhy. Svědivost kůže může někdy zhoršovat jeho soustředění a vyvolávat neklid, nepozornost. Učitel má také vysvětlit i ostatním, že ekzém není nic nakažlivého. Rodiče lékaři učitelé by si měli navzájem pomáhat.
Mám v hlavě ještě mnoho otázek, ale to zase příště. Co byste pověděla našim čtenářům na závěr?
Vrátím se na začátek našeho rozhovoru. "V každé kůži vězí neopakovatelný a jedinečný člověk." Nikdy nám nestačí naše léčiva, ale vždycky se musíme snažit poznat a pochopit našeho pacienta, nemocné dítě i jeho rodiče, sourozence, prostředí, v němž pacient i rodina žije.
A u atopika, který si přinesl na svět sklon k alergii, je žádoucí, aby kožní lékař se spojil s alergologem, s dětským lékařem, aby našel pro své snažení chápající učitele a především spolupracující rodiče.
(Je to rozhovor s naší přední kožní lékařkou, dr. Čapkovou.)
Milada
Odpovědět