Tak já tedy moc nesouhlasím...
Jsem zároveň matka i učitelka, učila jsem na ZŠ, SŠ i VŠ, takže mám "okouknuté" všechny strany barikády snad kromě zvláštních a speciálních škol. Předně chci zdůraznit, že stávka mě zrovna nenadchla, obzvlášť její načasování. Nečtu MF Dnes, takže mi ten světoborný článek unikl, jinak bych se fakt pobavila. Když někdo píše o tom, o čem nemá ani páru, vždycky mě to dostane.
Takže co se týče pracovní doby: učitelé na ZŠ sice mají úvazek 22 hodin, ale každý týden nějaké to suplování (při chřipkových epidemiích to může být i 15 hodin), placené 50 Kč, nikoliv 250. Dále to jsou povinné dozory na chodbách, v šatnách a jídelně, které dělají, pokud si dobře pamatuji, celkem asi 4 hodiny (opravdové, ne vyučovací) týdně, jak na které škole, tyto dozory jsou platebně zahrnuty v tom skvělém učitelském platu. Dále jsou to přesčasy. Samozřejmě jak na které škole, ale protože ministerstvo co do počtu učitelů šetří a navíc se do této sféry lidé zrovna nehrnou, může to být jev celkem obvyklý. Na škole, kde jsem učila, měla většina učitelů alespoň hodinu navíc, často z předmětu, na který nemají aprobaci (rozvrhy se dost těžko skládají).
Dále jsou to přípravy na výuku. Je fakt, že každý učitel jim věnuje jinak dlouhou dobu, ale neznám žádného, kdo se nepřipravuje vůbec (ta liktina kamarádka z předchozího příspěvku je opravdu vyjímka). Já osobně jsem ve škole málem bydlela, protože jsem učila matematiku a informatiku, takže do matematiky mě čekalo opravování písemek (každý týden alespoň jedny), příprava příkladů a matematických her (Komenský by ze mě měl radost :-), do informatiky mimo klasické přípravy jsem prováděla navíc údržbu počítačových učeben, za což jsem nedostala ani korunu, třebaže mi to zabíralo skoro tolik času co výuka. Taky je to ohromná legrace, když má člověk pracovat se stroji, které by ve firmě vyřadili už před 8 lety, každou chvíli některý stávkuje a navíc by do nich člověk teoreticky neměl vůbec zasahovat, i když volat každou chvíli opraváře si škola z finančních důvodů nemůže dovolit. Takže na koho to padne? (informatiku jsme učili 3, ale já jediná jsem na to měla "vzdělání", ostatní neměli informatiku v aprobaci, takže mi to všechno vděčně přenechali).
Co se týče výše platu, kolují po všech informačních zdrojích takové fámy, že by z toho člověk brečel. Je to možná tím, že ředitelé a jejich zástupci mají výrazně vyšší plat než řadoví učitelé, a proto i když jsou v menšině, hodně se to na "průměrném" platu projevuje. Plat se skládá z pevné částky a dále z osobního příplatku, který se liší podle toho, jak dlouho učitel pracuje ve školství, jakou má pozici (obvykle mají nejvíc ředitelé, a hádejte, kdo o výši osobního rozhoduje), jestli dělá pro školu něco navíc, kolik je možné na tyto účely z rozpočtu vyčlenit, atd., prostě normální průměrný učitel s opravdu průměrným platem má k těm svým 6 až 9 tisícům hrubého nanejvýš tisícovku, někde možná dvě (já, která jsem ve škole trávila celé dny včetně mnoha prázdninových dnů, zdarma opravovala a udržovala šéfův počítač atd., jsem dostala osobní příplatek až tehdy, když jsem začala mluvit o svém odchodu, a to 700,-- [fakt jsem žádnou nulu nezapomněla]).
A pracovní podmínky? Ty jsou opravdu různé. Nezapomeňte, že učitel musí být po celou svou pracovní dobu neustále ve střehu, jinak by se mu to mohlo dost šeredně vymstít (vím z vlastní zkušenosti). V hodinách bývá obvykle celkem ticho (kromě TV, VV, HV, ale taky hodin klasických předmětů, dnes už se nevyžaduje, aby bylo dítě celou dobu potichu), ale o přestávkách a dozorech by člověk o cirkulárce mohl tvrdit, že zase až tak hlasitá není (dítě totiž dokáže úspěšně rámusit i u jídla). Pokud člověk není dvoumetrová matróna s hlasem polnice a sluchem sviště, tak celkem nemá šanci ubránit se drobným "drzostem" ze strany dětí. Zažila jsem (naštěstí ne na vlastní kůži), že se dětičky rozhodly, že jednoho učitele vyštvou, a taky se jim to podařilo. Určitě jsem ještě na něco zapomněla, ale i tak to kolikrát jsou případy pro psychiatra.
Další diskutovaná věc jsou volné dny a vůbec "dovolování" učitelů. Když své zraky obrátíte k předchozímu odstavci, zjistíte, že duševní odpočinek si učitelé celkem zaslouží (mimochodem, hodně učitelů po příchodu z práce vyžaduje od své rodiny alespoň hodinu ticha, kolikrát si i ucpou uši vatou nebo sluchátky, ovšem bez hudby). Pro úplnost musím dodat, že poslední týden letních prázdnin už učitelé chodí do práce, takže přesně tolik volna jako žáci nemají. O skutečných prázdninách někteří učitelé odpočívají, ale jiní opět pracují (příprava techniky na vyučování, obzvlášť počítačů, údržba školních zahrad - to se týká učitelů, kteří učí pěstitelské práce, údržba a výroba potřeb pro výuku, dělání pořádku v poznámkách, atd.). Ale většinu prázdninových dnů učitelé opravdu odpočívají, a doufám že to některé dušičky trochu uklidní, za tuto dobu často nedostávají osobní příplatek. Nevýhodou je, že si dovolenou nemohou vybrat kdykoliv se jim zachce (obzvlášť květen, červen, září, říjen, kdy jsou levné letní zájezdy). A když už jsme došli k těm zájezdům. Třídní zájezdy, lyžáky apod. Už jste měli někdy na starosti bandu dětiček "utrženou z řetězu"? Takto strávený čas chápou děti jako svůj odpočinek, a tím pádem to pro dozorující a organizující učitele rozhodně odpočinek není, a to celodenně a kolikrát i celonočně. Vřele doporučuji využít někdy nabídky třídního své ratolesti a jet jako doprovod na výlet.
Teď učím na vysoké škole (takže nestávkuji), a musím říct, že ze základní školy jsem odešla s radostí a prakticky okamžitě se také zlepšil můj zdravotní stav. Mimochodem, jsem moc ráda, že jsem na ZŠ nemusela prožívat své těhotenství, asi bych z těch nervů potratila, nehledě na to, že při rozhánění občasných rvaček člověk taky může nějakou ránu chytnout (taky jsem zažila, navíc polovina deváťáků byla nejmíň o hlavu vyšší než já a měla o pěkných pár kilo víc).
Je to dost dlouhý článek, ale tak mě to vzalo, že jsem si prostě musela zaťukat do klávesnice. Omlouvám se.
Na závěr musím napsat, že obdivuji všechny učitelky a učitele, kteří na svém místě zůstali, dělají dobře svou práci a ještě si dokázali zachovat humor a zdravý rozum (fakt jsou i takoví).
Odpovědět