8.9.2003 10:39:39 Jana
Re: Soužití s dvěma nebo více psy nebo kočkami během prvního roku života může snížit riziko alergizace
To je velmi přesné, na ty články jsem narazila již před několika měsíci. Je tu jen jeden poměrně výrazný problém. Atopie - tendence organismu reagovat přecitlivěle na antigeny, které běžně nepůsobí žádné potíže) je značně dědičná. Hned bych si pořídila nějakého toho pejska a kočku a...aby náš syn měl nižší riziko alergizace. Hmmm - jenže když jsem alergická já a manžel - je to zcela nereálné. V těchto studiích by mohla být totiž jakási systematická chyba. Z principu věci - alergičtí rodiče si dost často kvůli vlastnímu zdravotnímu stavu nemohou pořídit zvířata - a tak se nám tu vliv vliv prostředí (expozice srsti apod.) mísí s genetickým podkladem. Nejsem si jistá, jestli v těchto pracích byla provedena korekce zdrojových dat. Vzhledem k tomu, že jsem populační genetik, by mě to zajímalo - pokud bych toto ve vlastní práci opominula, můj školitel by mi práci vrátil. Ale také je pravda, že výpočty pomocí ANIMAL modelu provádí jen hrstka pracovišť a humánní medicína pod pojmem ANIMAL model myslí spíše pokus na zvířatech, než speciální statisticko-analytickou metodu (zjištěno nedávno hledáním termínu v databázích typu Pubmed)...
Nicméně je také prokázáno, že velmi malé a velmi velké množství alergenu vyvolávají imunologickou toleranci, zatímco ta "střední" množství vyvolají alergickou přecitlivělost.
Vlastně bych se ráda zeptala - vždycky si připadám tak divně, když si vzpomenu na své alergo-tesdty a taky na ty manželovo testy. Vždy bylo pozitivní téměř vše a reakce velmi bouřlivé. Je to tak normální - stalo se vám to taky, nebo jsme se tak sešly (já nevěděla že má potíže) jen extrémní shodou okolností???
Jana
Odpovědět