Moje zkušenosti
Když se mi nepodařilo plně kojit své první dítě (s druhým to jde najednou jak po másle :-), teorie o vlivu na inteligenci mě rozhodily tak, že jsem se pídila po informacích. Tehdy jsem se dočetla v nějakých amerických pramenech, že u dětí donošených je rozdíl mezi kojenými a nekojenými dětmi snad kolem 1 - 2 bodů IQ, což je celkem zanedbatelné, zatímco u nedonošených dětí je to více než 5 bodů (snad dokonce kolem 8 ?). Zajímavé však je, že tam do skupiny "kojených" řadili i krmené mateřským mlékem jakkoli, i jinak než z prsu (logické u nedonošených), což by opravdu poukazovalo na vliv složení mléka.
Nechce se mi věřit, že by kojící matky byly nutně inteligentnější než matky nekojící. Nedávno mi říkal jeden kamarád gynekolog, že právě inteligentní ženy mívají častěji problémy s kojením, orgasmem, apod. prostě vším, co je tak nějak biologicky dáno. Ale výzkum jsem nedělala, takže nevím.
A jinak ze zkušenosti ženy jednou nekojící (nebo kojící krátce a jen částečně) a podruhé kojící – kojení z lahvičky je pohodlnější a šetří čas. Moje kojené dítě baští 30 minut a nikdy přesně nevím, kdy a kde dostane hlad. Dvouletý se tomu musí dost přizpůsobovat, těžko se nám plánují aktivity, je to trochu o nervy.
Odpovědět