Ach, Sylvo, dík, nyní jsem mnohé pochopila... Já hloupá myslela, že současné změny zákonů o lékařských i nelékařských profesích se dělají hlavně s ohledem na náš vstup do EU, aby naše sytémy vzdělávání i praxe byly kompatibilní a bylo tudíž možné vzájemné uznávaní diplomů bez dalších zkoušek. A ono je to vlastně naopak - je třeba naše zákony napsat tak, abychom se pokud možno ubránili přílivu zahraničních zdravotníků (pochopila-li jsem správně myšlenkový tok poslankyně Emmerové, tak zejména samostatných porodních asistentek, které by prováděly porody doma), protože diplom-nediplom, praxe-nepraxe, my budeme mít v ruce jenom jakýsi administrativní doklad, takže je nutné všechny nahnat do lůžkových zaříení, kde už si je kolektiv pohlídá... :o) No bezva.
A ta její definice porodní asistentky mě fakt dostala :o) Pokud si TOHLE nechaj české porodní asistentky líbit, tak si fakt větší samostatnost nezaslouží, na což sice doplatíme my-rodičky, nicméně kde chybí stavovská hrdost, tam se zázraky dělat nedaj, že.
Pro nezasvěcené:
Mezinárodní definice porodní asistentky, přijatá Mezinárodní konfederací porodních asistentek (ICM), Mezinárodní federací gynekologů a porodníků (FIGO) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) zní: Porodní asistentkou se může stát ten, kdo byl řádně přijat do vzdělávacího programu pro porodní asistentky, uznávaného v zemi, kde je uskutečňován, ukončil řádně všechny předepsané předměty a dosáhl tak požadované potřebné kvalifikace pro získání licence opravňující jej k provádění práce porodní asistentky. Porodní asistentka musí být schopna poskytnout nezbytný dohled, péči a radu ženám během těhotenství, porodu a v poporodním období, vést sama porody a pečovat o novorozence a kojence. Tato péče zahrnuje preventivní opatření, záchyt abnormálních podmínek v souvislosti s matkou a dítětem, asistuje lékaři a v případě nepřítomnosti lékaře poskytuje první pomoc. Má velmi důležitou úlohu v oblasti poradenské a zdravotní výchovy, nejen s ohledem na ženy, ale také v rámci rodiny a celé společnosti. Její práce by měla zahrnovat předporodní přípravu a přípravu k rodičovství a měla by být také rozšířena na některé oblasti gynekologie, plánovaného rodičovství a péče o dítě. Může pracovat v nemocnicích na klinikách, zdravotních střediscích, v domácích podmínkách nebo jiných zařízeních. (okopírováno ze stránek Porodní dům)
Poslankyně Emmerová o tomtéž povolání:
Jak plyne ze samotného názvu "porodní asistentka", tradičně u nás užívaného, jde o asistenci porodníkovi v širším slova smyslu, o plnění standardních úkolů, které zejména během porodu přicházejí běžně v úvahu, anebo i těch úkolů, které lékař indikuje navíc s ohledem na průběh těhotenství a porodu včetně jeho komplikací. Konstatování, že porodní asistentka je s ohledem na své vzdělání a dosavadní praxi oprávněna vést samostatně fyziologický, anebo jinak řečeno, normální porod, není logické. Nikdo totiž nemůže předem říci, a to přes všechny pokroky v medicíně, že porod bude normální, a není tedy možné pověřit porodní asistentku vedením kteréhokoliv porodu bez bezprostřední přítomnosti lékaře.
No, ale hlavně že Emmerové záleží na zvyšování porodnosti v zájmu nás všech ;o) http://www.zena-in.cz/images/smiles/sml50.gif>
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.