Spousta nesrovnalostí a faktických chyb
Tak v prvé řadě cukr v moči u těhotných se vyskytuje velmi často aniž to cokoliv znamená. Naopak řada žen s gestačním diabetem cukr v moči vůbec nemá.
Dieta je sestavena samozřejmě s vylouičením volného cukru, ale především s řízeným omezením uhlohydrátů. To jsou totiž taky cukry, i když složité a vstřebávají se do krve pomaleji. Porce ovoce jsou maximálně 100g s vyloučením banánů, hrušek, hroznového vína, švestek a podobně sladkého ovoce. Stěžejní je pravidelnost ve stravování, ovšem těhotenská cukrovka mívá řadu dietních odlišností od netěhotenského diabetu.
Od svého lékaře vím, že po těhotenství do třiceti let maximálně dojde k rozvinutí diabetu nejspíše druhého typu.
V těhotenství je u nekompenzované cukrovky riziko komplikací velké a zdaleka nejde jen o velký plod. Vysoká hladina cukru v krvi působí toxicky na cévy a způsobuje rychlejší stárnutí placenty. Neléčená diabetička má tak zvýšené riziko nitroděložního úmrtí plodu na konci těhotenství. Dítě dále může trpět poporodní hypoglykémií a dalším celým souborem problémů spadajících do diabetické fetopatie.
Je-li cukrovka léčená, neliší se riziko komplikací od zdravé těhotné.
Cukrovku mám. Opět. Pouze reálně informuju, nestraším. Když se léčí, je vše ok. Nenechte se od lékaře odbýt, je-li Vám více než 30 let nebo nepatříte-li k nejštíhlejším eventuálně máte-li cukrovku v rodině, chtějte oGTT a v případě pozitivity chtějte docházet na diabetologii pro těhotné nebo tam běžte samy. Chráníte sebe a hlavně své dítě.
My to zvládli bezvadně, chlapeček se narodil 38+0 sice císařem, ale zdravý. :-) Tak držím palec.
Odpovědět