také moc doporučuji upálkový olej, jen brutnákový je ještě účinější. o jeho vnitřním užívání hovoří pan hádek www.karelhadek.eu
sama ho na mumino používám zevně - na promazání a je super - pomohl na seboreu
níže jsme okopírovala lánke od Hádka o pupálkovém a brutnákovém oleji, kdyby někdo potřeboval více info
fAJN DEN
Brutnákový olej je zajímavý hlavně tím, že obsahuje vysoký podíl vícenásobně nenasycené kyseliny gamalinolenové
– kolem 20 %. Podobně je na tom i olej z pupálky, který ale obsahuje jen kolem 10% této účinné složky. Kyselinu gamalinolenovou potřebuje každý člověk, aby procesy látkové výměny mohly v organizmu řádně probíhat (tvorba prostaglandinů
– hormonální činnost).
Za normálních okolností, tedy u zdravého člověka to není žádný problém, neboť organismus je schopen tuto složku syntetizovat – vyrábět z kyseliny linolové, která je obsažena jako naprosto běžná složka různých potravinových olejů. Např. zhruba 70 % slunečnicového oleje tvoří právě kyselina linolová.
Bohužel, právě zdravíčko mnoha jedinců v dnešním světě není 100 %-ní. Jedním z bohatého výběru zdravotních nedostatků nejen může, ale očas i bývá neschopnost organismu vytvářet právě kyselinu gamalinolenovou buď v dostatečném množství, popřípadě vůbec. Nedostatek, či absence této složky v organismu vede k mnoha problémům, u každého jedince to může být něco jiného. Ekzémy (včetně atopického), lupénka, premenstruální syndrom, náchylnost k tvorbě krevních sraženin a takto by se dalo hodně dlouho pokračovat.
Medicína nejen že není schopna tento problém léčit, občas u jmenovaných chorob lékaři ani netuší co je ovlivňuje, či je příčinou jejich vzniku.
To že píši, že tyto problémy jsou neléčitelné, ještě zdaleka neznamená, že by byly neřešitelné. Řešení se nabízí v možnosti, že to co tělíčko nezbytně nutně potřebuje a není schopno samo vyrobit, mu dodáme náhradní cestou, tedy jako součást stravy.
Brutnákový (či pupálkový) olej podáváme dvakrát – třikrát denně v množství zhruba po patnácti kapkách (pupálkového oleje dvojnásobek).
K dostání jsou sice i želatinové kapsle, kde reklama správně upozorňuje na jejich jednoduché dávkování (s čímž beze zbytku souhlasím), ale zapomíná informovat, že tyto kapsle se vyrábí v obrovském množství, tedy do zásoby a jejich relativně dlouhou trvanlivost zajišťují povětšinou – jak jinak než chemikálie BHT a BHA (s čímž beze zbytku zase naopak nesouhlasím) a proto každému doporučuji brutnákový či pupálkový olej v onom původním stavu, bez výše jmenovaného „(chemického)koření“.
Jinak jak brutnákový olej, tak i pupálkový olej se neodlišují od ostatních olejů, teoreticky by bylo možné je běžně používat v kuchyni, ale jejich cena… nejen vysoký, tedy terapeuticky účinný obsah kyseliny gamalinolenové, ale i jejich cena z nich činí exkluzivity.
Zapomenout nelze ani jeho použití v kosmetice. Kožní problémy jsou každodenními průvodci mnohých z nás. Lze ho doporučovat jako součást preparátů u pokožky postižené ekzémy, lupénkou, alergií, atopickým ekzémem. Je empiricky ověřeno, že vykazuje protizánětlivé účinky a působí proti
svědivosti. Jako účinná složka najde jedinečné uplatnění
i u preparátů na tzv. zralou pleť. Ne náhodou jsem jak
brutnákový tak i pupálkový olej receptoval v mnohých preparátech s logem Karel Hadek.