Při nákupu panenky se většinou řídíme přáním dítěte. Měli bychom však vzít v úvahu estetické hledisko, věk dítěte a výchovný cíl, který má hračka splňovat.
Zdravotní nezávadnost by měla být zaručena u zboží v pevných obchodech. Proto nedoporučujeme kupovat levné panenky v tržnici. Ideální je, když si před nákupem můžete panenku prohlédnout, vzít ji do ruky a posoudit tak její správné vlastnosti. Nebojte se požádat o předvedení panenky, u mechanických si nechte ukázat funkce i způsob ovládání. Informace na obalu by měly být v českém jazyce.
Na trhu jsou panenky z různých materiálů. První panenka pro malou holčičku bývá textilní. ,,Hadráčci“ jsou v poslední době opět oblíbeni hlavně pro svou poddajnost, lehkost a pohyblivost. Panenka provází dítě celý den a bývá brána i do postýlky. Měla by tedy snést časté praní, nejlépe v pračce. Vnitřní výplň má být měkká, ale musí držet tvar. Vhodné je duté vlákno v kombinaci s plastovými granulkami. Tento materiál nepřijímá vodu, panenka se proto snadno suší.
Kombinované panenky mají hadrové tělíčko a ostatní části z umělé hmoty (nebo z porcelánu). Tělíčko musí být z pevné látky, je-li vyrobeno z netkaného textilu, snadno se poškodí. Proporce by měly působit přirozeně. Vlásky mají být z kvalitního materiálu, rovnoměrně rozmístěné a měly by snést mytí.
Tzv. stojící panenka je celá vyrobená z pevného materiálu, nejčastěji z vinylu. Všimneme si připojení končetin. Ideální je silná kulatá guma protažená tělíčkem. Takové spojení je dostatečně pevné a přitom zaručuje dobrou pohyblivost. Zejména ručičky musejí být volně pohyblivé všemi směry, jinak se panenka špatně obléká.
Mezi stojící panenky patří také oblíbené ,,manekýnky“. Jejich estetická úroveň je různá, kvalita také. Úspěch zde slaví hlavně reklama. Panenky prostě musejí mít stále nové doplňky, luxusní oblečení, auto, dům… Výchovné působení na dítě je jistě diskutabilní.
V poslední době jsou nejoblíbenější mechanické panenky s mnoha funkcemi, napodobující skutečné miminko. Taková panenka se ,,zapíná“ například pomocí dudlíku apod. Při nákupu berte v úvahu nejen věk dítěte, ale také jeho zručnost. Mechanismus bývá při poškození zpravidla neopravitelný. Některé panenky se dají ,,krmit“ vodou, nebo speciální směsí (a pozor – také vším co se dítěti podaří uloupit v kuchyni) a posléze také vyměšují. Uvnitř tělíčka je plastová hadička, kterou ,,jídlo“ protéká. I obyčejná voda vytvoří časem v hadičce nevábný povlak. Teplo a trvalá vlhkost v uzavřeném prostoru je dobrým prostředím pro růst plísní.
Moderní panenky mají mnoho funkcí a lze k nim dokoupit řadu luxusních doplňků. Dítě však často musí dodržovat jakýsi návod k použití daným výrobcem. Na vlastní tvořivou hru mnoho prostoru nezbývá. Dětská fantazie přitom dokáže i jednoduchou panenku proměnit v nejkrásnější princeznu, jen k tomu musí dostat příležitost.
Autorky pracují v Klubu Panenky ČR
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.