… někdy to bývá již několik málo týdnů po narození a v průměru ve věku 6 měsíců (i když ani první zoubek teprve ve 12 měsících není výjimkou), ví o tom zpravidla celá rodina.
Pro-řezávající se zoubek poznáme spolehlivě podle zarudlého zduření na dásni. Někdy bývá zarůžovělá a teplejší i tvářička na straně rostoucího zoubku. Dítě intenzivně sliní, špatně spí, mívá i několik dnů trvající řidší stolice, méně pije a jí, můžeme pozorovat i zvýšenou teplotu (i když vědecké studie souvislost teploty a prořezávání zubů neprokázaly). U trochu starších dětí se nám může zdát, jakoby se vrátily v duševním vývoji o krok zpět. Jak můžeme dítěti pomoci?
Velmi rády děti koušou do suchého, ohlazeného kořene lékořice, zavěšeného na šňůrce: tlak kořene na dáseň pomáhá zoubku na svět, navíc je lékořice nasládlá a obsahuje protizánětlivě působící látky. Nemáme-li lékořici k dispozici, nehradí jí chlebová kůrka. Musí být jenom dostatečně velká, aby u nejmenších dětí nehrozilo její spolknutí. Z homeopatik se osvědčila Chamomilla. Naše babičky říkaly, že zdárnému prořezání chrupu napomáhají korále z jantaru, zavěšené na krku děťátka. Určitě nebudeme dítěti podávat léky proti bolesti nebo dokonce prášky na spaní: jejich vedlejší účinky mnohonásobně převýší přínos v podobě krátké úlevy od bolesti. Odměnou za několik probdělých nocí nám bude po prořezaném zoubku malý skok ve vývoji dítěte, který při troše pozornosti zaregistrujeme téměř pokaždé. Nakonec i u nás dospělých platí, že prodělanou bolestí roste naše duše.
A nakonec ještě poznámku k čištění zoubků: čistit je třeba již úplně první zoubek. Je dobré navyknout dítě na čištění 3x denně, i po obědě, nebo alespoň po každém sladkém jídle. Omezení cukru v potravě je tou vůbec nejlepší prevencí zubního kazu. Fluoridy v zubních pastách nebo fluoridové tablety krom výjimek neřeší příčinu vzniku zubního kazu, nýbrž následky, nemluvě o jejich vedlejších účincích. Dítě do 2 let spolyká téměř všechnu zubní pastu a ještě u prvňáčka je spolykané pasty nezanedbatelné množství: proto doporučuji používat pasty nezatěžující zažívání dítěte: tj. zubní pasty nepěnivé (bez obsahu tensidů) a co možná bez obsahu syntetických látek.
Autor je ředitelem společnosti Weleda s.r.o. Článek byl napsán pro časopis Regenerace.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.