Nepodařilo se mi kojit svoje dítě. Jsem špatná máma?
19.11.2007PhDr. Ilona ŠpaňhelováMáma a já292 názorů
Nevím, kolika z vás, které čtete tento článek, se to stalo. Kojení se vám prostě nedařilo tak, jak jste si představovala, že to bude, když jste byla těhotná.
Zřejmě jste se těšila na to, že budete dítě kojit tak, jak to kolem sebe vidíte, jak je to podporováno v časopisech, jak vám to vyprávěla kamarádka …
Jenže se to nepodařilo. Snažila jste se, ale z nějakého důvodu je to jinak.
Vaše dítě tedy tu nejvhodnější, nejzdravější, nejekonomičtější potravu mít nebude.
Co s tím?
Nic. Stalo se a nemá smysl si zoufat.
Především nesmíte zapomenout na jednu důležitou věc. Kojení je pro dítě způsob jeho obživy. Vám se tento způsob nepodařilo aplikovat, vaše dítě bude mít tedy jiný způsob výživy.
Pro některé nebo pro mnoho nebo možná pro všechny maminky (neznám žádný výzkum, který by potvrzoval slovo některé, mnoho, všechny) je kojení také způsobem, jak najít vazbu ke svému dítěti. Jedna maminka mi to popisovala takto: "Víte, když se náš Kuba narodil, nevzplanul ve mně hned pocit bezmezné lásky, jedinečnosti a uchvácení. Prostě jsem si musela na to dítě - moje dítě -zvykat. A k tomu mi pomáhalo právě kojení. Vždy, když jsem si ho vzala do náruče a začala jsem ho kojit, cítila jsem, že mu dávám ze sebe to jedinečné, co mu můžu dát jen já. Tak pomalu rostl můj pocit lásky vůči Kubovi. Pomalu se dostával do mého života jako moje jedinečné dítě."
Co tedy v případě, když maminka kojit z objektivních důvodů nemůže?
Důležité je, aby maminka o tom s děťátkem mluvila. Vůbec nevadí, že dítě nerozumí obsahu slov. Rozumí tónu řeči, tomu, že v danou chvíli je matka s ním… Toto slovní vyventilování však může pomoci i mamince v tom, aby se v ní nehromadily negativní pocity, ale aby je maminka ze sebe "dostala pryč". To pak napomáhá tomu, že se její pocit neschopnosti a selhání snižuje, není v ní tak intenzívní. Dělí se o něj s dítětem, nemá jej v sobě ukrytý, nehromadí se v jejím nitru.
Vhodným způsobem, jak danou vazbu mezi maminkou a dítětem povzbudit a zvýšit, je kontakt dítěte s kůží maminky. Když maminka bude krmit dítě bez trička, oba budou dobře vnímat vzájemnou vazbu skrz kožní kontakt. Zkuste si to, v takové chvíli úplně jinak ucítíte nádechy a výdechy dítěte, jeho teplotu, jeho tělesnost...
Vzájemnou vazbu je možné nastartovat také chováním nahého (nebo jen v pleně) dítěte na nahém těle maminky nebo i tatínka. Pokud si jej rodič položí mezi svá prsa na bříško, může je tak velmi intenzívně cítit a také dítě ve chvíli klidu cítí celým tělem rodiče (tento způsob pomáhá dítěti i při bolestech bříška).
Dalším vhodným způsobem pro vytváření vzájemné vazby je společné koupání rodiče s dítětem. Ve chvíli po narození dítěte (i u kojených miminek) je to spíše možnost pro tatínky, později to může vyzkoušet i maminka. Rodič si sedne do vany nebo sprchového koutu a dítě si položí proti sobě na pokrčené nohy. Dítě vnímá teplotu lidského těla, oční kontakt s rodičem, komunikaci s rodičem i hmatový kontakt - rodič si jej často vezme za ruku.
Proto navrhuji - mazlete se s miminkem, povídejte si s ním, zpívejte.
I když nemůžete dát svému děťátku mateřské mléko, můžete mu dát svoji lásku. A láska je ten největší dar...
Článek je z listopadového čísla časopisu Máma a já. Obsah čísla najdete zde.
Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 28. října do 27.listopadu 2007 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček - figurky Little People od Fisher-Price. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.