Jsou vyhledávané a žádané. Dětské koutky představují nedílnou součást mnoha obchodních center - rodiče mohou spokojeně nakupovat, zatímco si děti pěkně hrají. Anebo jsou jen odložené? To je právě otázka, která nás zajímá.
Nákup potravin s dětmi zvládnu, ale občas si musím koupit i něco na sebe. A při tom je společnost tří- a pětiletého syna poněkud problém, svěřuje se pětatřicetiletá Zuzana. Využít služeb dětského koutku se rozhodla poté, co kluci, zatímco zkoušela v kabině šaty, probíhali pod regály, vráželi do kupujících a s plentou u kabinky si hráli tak divoce, že předvedli matku ve spodním prádle celému obchodu.
Jsou ovšem i maminky, které využívají dětské koutky jako dlouhodobou hlídárnu. Známý je případ z letošního srpna, kdy matka odložila své tři děti ve věku devět, sedm let a tři roky v obchodním centru, šla si po své zábavě do pražských restaurací a pro děti si do večera nepřišla. Pak nastal kolotoč telefonování - na polici, otci i matce samotné. Ta si během dne stačila upravit hladinu alkoholu v krvi na hodnotu 1,9 promile. „Policisté vyrozuměli otce, který s rodinou sice nežije, ale děti si na místě vyzvedl. Poté policejní hlídka opětovně kontaktovala krkavčí matku, která nakonec do centra dorazila krátce před dvaadvacátou hodinou,“ řekla tehdy mluvčí policie Dana Slabochová. I když je tento případ výjimečný, hranice mezi spokojeností obou stran - tedy rodičů a dětí, je velmi křehká. Psychologové se shodují v tom, že chtít musejí obě strany. Jakmile dítě váhá, nebo se dokonce zdráhá do koutku jít, smlouvá s rodičem a drží se ho, může mít pro něj neblahé následky, pokud ho rodič do koutku pokaždé přece jenom „natlačí“.
Bohaté zkušenosti mají tety-opatrovatelky z obchodního centra Ikea v Praze na Zličíně. „Máme podmínky a pravidla hry, které striktně dodržujeme. Do našeho koutku přijímáme děti od tří do šesti let, které současně musí splňovat i výškový limit 95 až 120 centimetrů. Je to především z hlediska bezpečnosti dětí. Ta je pro nás prvořadá, nechali jsme se proto také vyškolit od lékařů ze Záchranné služby,“ vysvětlila Kateřina Horáková, manažerka zákaznického servisu obchodního domu. Vedoucí dětského koutku Lenka Veringerová říká: „Mnohdy žasnu, jak některé maminky se svými dětmi zacházejí. Zhruba čtvrtina rodičů k nám dává děti jakoby za trest - slyším: otravuješ mě, půjdeš do koutku. Ty zbývající tři čtvrtiny dětí k nám chtějí, rády si tu pohrají, ale taky jsou rády, když si je rodiče brzy vyzvednou. Pokud dítě pláče nebo se počůrá, hned vyvoláváme rodiče. Tak pět z deseti přijde hned, tři přijdou později, až dokončí svoje nákupy, a ty zbývající vyvoláváme i třikrát, než přijdou.“
Ženám pracujícím v dětských koutcích děti nejčastěji říkají paní učitelko, jiné teto, některé je oslovují jménem. „Paní učitelka je takové odtažité oslovení, alespoň já to tak cítím, ale teta nebo oslovení křestním jménem je osobnější, neznám kolegyni, které by to vadilo,“ svěřila se Alena Málková z dětského koutku v Plzni.
Dětské koutky bývají dobře vybavené, například v Plzni mají kovbojský salon, spousty hraček, televizi s pohádkami a všichni, kdo se o děti starají, mají odpovídající vzdělání nebo dlouhodobou praxi s dětmi. Dětský koutek v Obchodním centru Galerie v Ostravě má ještě navíc design ve stylu pohádkového prostředí. Navrhl ho přední ostravský designér a šéf výpravy v Národním divadle moravskoslezském Alexander Babraj. Společenské hry jsou tady namalované přímo na podlaze, jako třeba Člověče, nezlob se s velkými panáčky. I tady má personál pedagogické nebo zdravotnické vzdělání. Vybavení koutku je z čistě přírodních materiálů a prvků s certifikátem zdravotní nezávadnosti. Součástí provozních opatření je zákaz vstupu dětí s nachlazením a infekčními onemocněními.
Obecně ovšem platí, že dozoru hygieniků takováto zařízení ani jejich vybavení nepodléhají. Věra Nejedlá, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Hygienické stanice hlavního města Prahy, potvrzuje: „Za nezávadnost odpovídá provozovatel, který musí mít prohlášení o nezávadnosti. My se můžeme věcí zabývat až na základě stížnosti, ale dosud jsme žádnou nezaznamenali.“
Zdá se tedy, že po stránce hygieny, herního vybavení a kvalifikace personálu představují dětské koutky zpravidla bezpečný prostor. Jinou kapitolou je všem rozměr sociální a psychologický.
I když jsou dětské koutky vítanou pomocí pro maminky, které si chtějí v klidu pořídit nákup, podle psycholožky Pavlíny Cpinové by tu neměly být umisťovány děti pří liš malé či ty, které špatně snášejí, když se matka vzdaluje. Začíná-li tří leté dítě chodit do mateřské školy, rodiče zpravidla počítají s adaptační dobou, s pozvolným zvykáním si na cizí prostředí, na učitelku a dětský kolektiv. Ovšem ne vždy domyslí, že pro stejně staré dítě, zvyklé být s blízkou osobou doma, může být dvouhodinové odložení do dětského koutku podobně psychicky náročné.
„Nemyslím, že je nutné, aby dítě absolvovalo každý rodinný nákup, zejména v nákupních centrech. Je ovšem pravda, že v některých rodinách se nákupy ve velkých centrech stávají běžnou událostí a výletem na celou sobotu, rodina projde všechny obchody, zajde na oběd…. tento způsob nakupování je součástí určitého životního stylu a pak se ho děti zpravidla účastní se vším všudy. Pokud ale maminka chápe nákup skutečně jako zakoupení nezbytných věcí, může být výhodné využít servisu, jaký dětský koutek představuje,“ konstatuje psycholožka. „Má-li dítě možnost pohrát si s kamarádem v dobře zařízeném hracím koutku, kde je přítomna dohlížející zodpovědná dospělá osoba, snáší-li dobře krátkodobou nepřítomnost mámy, je situace příjemnější pro oba.“
Pokud ovšem matka potřebuje proběhnout pár butiků a zaskočit s kamarádkou na kávu, utíká jí čas nakupování podstatně rychleji než potomkovi čekajícímu v dětském koutku. „Mnohé děti mohou reagovat na několikahodinovou nepřítomnost matky různě, domnívám se však, že vždy to snášejí hůře, než si mámy myslí. Od úzkosti z opuštění, plačtivosti a skleslosti přes neklid, zlobení, vztek až po agresivní reakce,“ upozorňuje psycholožka. Negativně mohou po delší době reagovat i děti zvyklé na odloučení z mateřské školy - odložení v dětském koutku totiž mohou chápat jako cosi „navíc“ v čase, který by měl patřit pobytu s rodiči.
„Dítě, které se bojí cizích lidí a reaguje vyděšeně, má-li být takovému člověku svěřeno, není vhodné tímto způsobem v dětském koutku trénovat,“ dodává Pavlína Cpinová.
Olga Wuschková, Příbram: Výjimečně. Jediné, co by mě přimělo děti pravidelněji do nějakého takového koutku dávat, by byla paní na hlídání, se kterou by děti postupně navázaly vztah, která by uměla správně řešit případné konflikty a měla by na ně pozitivní vliv. Za takové hlídání dětí během nákupu bych byla ochotna i zaplatit. Moje dosavadní zkušenosti jsou takové, že paní na hlídání to očividně nebaví a jsou většinou apatické.
Ivana Malá, Strakonice: Pokud mi děti řeknou, že do dětského koutku nechtějí, nedám je tam. Raději nakupuji s nimi nebo si zařídím hlídání. Přemluvila jsem je jen jednou, před Vánoci. Ale litovala jsem. Byly vystresované, zlobily, paní opatrovatelky je nemohly uklidnit. Asi po půlhodině mě vyvolaly - bylo po nakupování a všichni jsme měli zkažený den.
Martin Špaček, Praha: S manželkou jsme rádi, že do dětských koutků můžeme Matěje dát. Líbí se mu tam. Když jdeme nakupovat s ním, věnujeme se spíš jemu a jeho přáním než nákupům. Ale máme pravidlo, že když už ho to tam přestane bavit, řekne tetě a ona nás vyvolá.
Jana Nováčková, Brno: Haničce budou na jaře tři roky, zatím jsem s ní doma. Pokud to jde, vystřídáme se s manželem a chodím nakupovat, až se vrátí z práce. Největší problém mám, když potřebuju zajít na nějaký úřad. Tam bych uvítala dětský koutek! Musím přiznat, že jednou jsem využila dětského koutku v obchodním centru a místo na nákup jsem šla do fronty na úřadě. Ale vracela jsem se hodně nervózní, měla jsem strach, jestli mě mezitím třeba nevyvolávali. Paní v koutku se na mě usmívala, tak asi všechno proběhlo v pořádku a Hanička to beze mě vydržela.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.