Mnoho rodičů z různých důvodů tráví hodně času mimo domov. Je dost těžké najít někoho vhodného, kdo by spolehlivě děti pohlídal a ještě se jim věnoval. Tato služba může být také velice drahá a značně zatížit rodinnou kasu. Co s tím?
V podstatě není možné stanovit věkovou hranici, kterou by odborníci doporučovali jako vhodnou pro to, že to děti doma zvládnou samy a bez pohromy. Závisí to na individuálním vývoji a vyspělosti dítěte, na schopnosti vyrovnat se a zvládnout vlastní bezpečí a pocity štěstí v případě, že je samotné.
Osobní zkušenosti
Jana a Petr: „Je pro nás velice těžké naši šestiměsíční Petru uspat, vždy začne usínat zrovna ve chvíli, když žena potřebuje dojít vyzvednout do školky staršího syna, nechce ji tedy probudit a odejde bez ní. Dcera těch 15 minut samoty zvládne dobře, hezky spí doma sama.“
Názor psychologa na tuto situaci: „Nikdy není dobré nechávat mimino doma samotné, nikdy ani pár minut. Pro malé miminko je 15 minut dost dlouhá doba, když se probudí, cítí se nešťastné. Je tu nebezpečí požáru apod. – nikdy to nepodceňujte.“
Dana a Martin: „Naše kamarádka nám chodí hlídat tříletého syna v době, když jsme oba v práci, ale bohužel sama každé odpoledne pracuje. Martin je tedy doma sám asi hodinu mezi jejím odchodem a příchodem mojí ženy z práce. Je na svůj věk velice šikovný a zatím se nikdy nic nestalo. Mateřská škola je u nás přeplněná, čekáme na volné místo.
Názor psychologa: „Vím, že je pro dospělé velice obtížné sladit úspěšně práci a péči o děti, zvláště tam, kde je veliký zájem o mateřskou školu. Ale malé děti by neměly být doma samotné, nikdy ani krátkou dobu. I hodina bez péče dospělého může být pro tříleté batole velice dlouhá a stresující. Je nezbytně nutné myslet i na zvídavost tříletých dětí, která by mohla velmi špatně skončit.“
Ivana a Jan: „Oba máme velice časově náročnou práci a musíme jí věnovat hodiny k dosažení úspěchů v obou našich kariérách. Měli jsme po nějakou dobu velké finanční obtíže, které jsme naštěstí překonali, a i tak jsme museli chodit oba dlouho do noci do práce. Děti mají vlastní klíče a když skončí škola, starají se samy o sebe asi 4 hodiny odpoledne. Jsou ve věku 9 a 12 let a nám oběma se zdá, že by se o sebe již mohly dobře postarat společně i delší dobu. Cítí se dobře s nejmodernějším počítačem, televizí a stereo soupravou, které mají doma k dispozici.
Názor psychologa: „Většina devíti- až dvanáctiletých dětí ještě není schopna být za sebe dostatečně zodpovědná po delší dobu, dokonce po celé odpoledne. Než se rozhodnete, že budete postupovat podobně jako Ivana a Jan, ujistěte se, že se vaše děti cítí samy doma šťastné a bezpečné a že vědí, co udělat v případě nebezpečí. Pamatujte, že nikdy není od rodičů moc fér spoléhat na to, že je starší sourozenec může mladšímu nahradit.“
Stanislava: „Starám se úplně sama o dvouletého syna a šestiletou dceru. Přivydělávám si ve druhém, večerním, zaměstnání, chodím uklízet do nedalekých kanceláří. Děti mi večer nemá kdo hlídat. Počkám tedy, až děti k večeru usnou. Potom jdu pracovat. Jsem pryč pouze tři hodiny a děti se ještě nikdy nevzbudily.“
Názor psychologa: „Nikdy není bezpečné nechávat děti doma samotné v noci, dokonce i když se zdá, že už obě tvrdě spí a nemůže se jim tedy vůbec nic stát. Co když se najednou probudí kvůli špatným snům, nebo budou mít žízeň nebo budou prostě jenom hledat rodiče? Tma se bude zdát tmavší a sny ještě strašidelnější. Pro samotnou matku s dětmi je vhodné se poohlédnout po spolehlivém večerním hlídání, třeba jiných rodičích v sousedství, kterým by mohla hlídací službu oplatit.“
Jak vybrat paní na hlídání?
Určitě se řiďte vlastním instinktem, dvě vystudované vysoké školy nemusejí být pro vaše děti to pravé. Měly by vás zajímat přinejmenším dvě předešlé reference od agentury nebo od samotné uchazečky. Pořádně tyto reference prověřte, zavolejte na předchozí adresy, kde vaše budoucí opatrovatelka pracovala a promluvte si o svém budoucím členu rodiny s manželem a dětmi. Pokud je to možné, vybírejte si na večerní hlídání dívky starší 18 let. Pod touto věkovou hranici nejsou, nebo nemusejí být, zodpovědné za škodu, která by se mohla stát vašim dětem a nemusejí být dostatečně dospělé pro náročnou činnost, jakou je trpělivé hlídání a chránění dětí. Zeptejte se dětí, jak by se jim budoucí opatrovatelka líbila. Ukažte jim ji. V případě, že se děti necítí s novou pečovatelkou pro různé příčiny dobře, zkuste někoho jiného.
Věnujte se svým dětem
Zamyslete se nad tím, zda se dětem věnujete tak, jak ony individuálně potřebují. Je ta hodná a šikovná dívka na hlídání to nejsprávnější řešení? Zanedbání neznamená jen neposkytnout stravu, teplé oblečení a prostor ke hře a spaní, ale také nechávat doma děti často samotné a opuštěné. Mnoho dětí se i v rozvinutých a ekonomicky prosperujících zemích cítí právě emočně zanedbávané. To je může poznamenat psychicky ve vlastním životě, mohou se cítit nešťastné, agresivní, neprospívat ve škole, mohou špatně navazovat vztahy a neúspěšně prožívat vlastní štěstí, mohou hůře zakládat rodiny a chovat se podobně k vlastním budoucím dětem. Když všechno zvážíte, a přesto se rozhodnete najít si někoho na hlídání, nezapomeňte na společný čas strávený společně s dětmi.
Autorka je klinická psycholožka.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.