Když mne některá mamka v parku nebo na hřišti viděla přebalovat dítě, byla jsem za exota.
Nepopadla jsem počůranou plenku a nehodila jsem ji do nejbližšího koše, ale schovala do igelitového pytlíku pod kočár. Dítě jsem zabalila do plenky, na plenku jsem dala svrcháčky, natáhla šatečky, šup šup a dítko zas běhalo (případně sedělo či leželo v kočárku, dle věku) dál. Používám totiž látkové pleny!
Když se mě některá maminka zeptala, ochotně jsem jí odpověděla, proč je používám: přece proto, že jsou pro dítě to nejlepší! Jsou bavlněné, tedy z přírodního materiálu, prodyšné, od té doby, co je používáme s moderními prodyšnými kalhotkami, neznáme opruzeniny, rychleji se naučíme na nočník, úleva je to i pro mne - neběhám jak magor každý druhý den s košem k popelnici, nic mi doma nesmrdí a navíc ušetříme plno peněz. Na otázku proč je nepoužívá i maminka, která se mne zeptala, mi shodně všechny odpověděly: "No na to bych neměla vůbec čas!" Maminky si totiž dodnes myslí, že s látkovými plenami stráví hodiny u pračky a žehlení. Dávno už neplatí, že se látkové pleny musí žehlit, moderní látkové plenky jsou kalhotkového střihu a vůbec se nežehlí. Prát se samozřejmě musí. Naházet je do pračky mi zabere asi dvě minuty. Pak pračku opouštím, prát přece umí sama. Vyndat a pověsit plenky mi zabere 10 minut za 3 dny (pokud věším na šňůru venku, aby byly hezky bílé, pokud doma, je to ještě míň). Pořád je to ale mnohem méně času, než když jsem jela přes křižovatky městem do supermarketu shánět pampersky, protože je tam měli v akci. Jsem ráda, že mne už slevy plen nenadzvedávají ze žídle (případně nevolám manželovi, který s kyselým obličejem zajel k obchoďáku a přinesl sice dobrou značku, co byla ve slevě (občas i nějakou jinou), ale naprosto jinou velikost, např. mini, když už jsme měli roční dítě. Když jsem se rozčilovala, udiveně na mne pohlédl: "Jo voni existujou různý čísla jo?" A věděla jsem, že příště už tam nepojede. Ano, někteří tatínci se do obchoďáků i vracejí a mění velikosti, to ten náš takový nebyl. Plenky jsme pak někomu věnovali.
Ptám se dotyčné maminky, o kolik dětí se stará. Odpovídá, že o jedno. Mám děti tři, a vždy se mi sešly dvě na plenkách, vysvětluji, že se to v pohodě stíhat dá. Na to mi často maminky řeknou: Já se ale dítěti hodně věnuji! Milé maminky, já se svým dětem také hodně věnuji - denně čteme, chodíme na procházky, společně si hrajeme, chodíme mezi děti a na různé aktivity, učíme se různé dovednosti a sporty, dětem vařím zásadně domácí jídlo, zdravé, čerstvé a chutné (s tím posledním by teda moje děti vždycky nesouhlasily, ale nedejte na ně, já říkám, že je chutné, tak je to tak), děti toho díky tomu spoustu umí a znají (zato já večer padám na pusu, ale těch pár minut nad plenkami v tom rozhodně nehraje roli).
Hodně úsměvný mi přijde i následující rozhovor. Když k nám někdo přijde na návštěvu, diví se: "Vy teda máte lega, to muselo stát majlant!" "Ano, stálo to přes 7 000 dohromady," vysvětluji. "No, to my bysme koupit nemohli." "Proč? Dá se koupit v každém obchodě nebo i na inzerát. Také máme použité. Lego duplo je totiž skvělé, rozvíjí u dětí manuální zručnost, podněcuje fantazii, prostorové vnímání, je velice kreativní, děti u něj vydrží neskutečně dlouho, a i když povyrostly, dodnes je baví." "No, na to my nemáme," shrne návštěva a přebalí dítko do nové pampersky. No bodejť, když vyhazují každý měsíc tisícovky do popelnice! Já na třech dětech ušetřila na přebalování asi 50 tisíc, tak abych jim nekoupila za 7 000 Lego. Nemusím nad tím přemýšlet, prostě radši vidím v domě jednu kvalitní hračku než tisíc čínských šuntů.
"Já taky hodně ušetřím," chlubila se mi kamarádka. "Když se nepokadí, máme jednu plínu dopoledne, jednu odpoledne a jednu na noc!" Udělalo se mi špatně. Kamarádka ode mne dostala málem vynadáno, protože neví, že dítě by se mělo přebalovat každé dvě hodiny bez ohledu na to, v jaké je pleně! Na obalu plen se to nikde nedovíte, hádejte proč. Ale zeptejte se pediatrů a dermatologů. Za den byste měli dítě tedy rozbalit 7 - 8 krát! Pokaždé, když je plenka načůraná (stačí málo), bystě ji měli vyměnit! Moč pokožku dráždí a to i v jednorázové pleně! Navíc, kůže potřebuje vzduch, ne být zabalena 24 hodin do neprodyšné vrstvy (navíc s přidanými chemikáliemi). Rozřízli jste si někdy počůranou jednorázovou plenku? Vyvalí se na vás ohavný rosolovitý páchnoucí blevajs. Opravdu chcete v tomhle nechávat své malé dítě půl dne? Brrr. Je třeba i zmínit skutečnost, že děti těchto málo přebalujících maminek se pak dostávají do nemocnice, protože holčičkám kvůli tomu sroste poševní vchod, což se musí řešit operativně. A chlapečci na tom nejsou o mnoho lépe, vědci prokázali jistou souvislost s neplodností mužů a tím, zda byli v dětství baleni do jednorázových plen. Důvod - v jednorázových se přehřívají pohlavní orgány a to vede v pozdějším věku k neplodnosti.
Takže 8 krát přebalit, to je za den a noc 9 plen! Kolik maminek s jednorázovými plenami spotřebuje 9 plen denně? Neznám žádnou. 4-5 plen je skutečně málo. Chápu, že vyhazovat mírně počůranou plenu, která stojí třeba i 7 korun, trhá srdce. Ale není zdraví dítěte přednější než peněženka?
Zažila jsem i maminky, které se na malé miminko zlobily, že se těsně po přebalení pokakalo a v nové plence tak strávilo sotva pár minut. Není to zbytečné? Když se mi to stalo s látkovou plenou, věděla jsem, že vyčítat dítěti těch 20 haléřů, nebo kolik stojí vyprání jedné pleny, nemusím.
Nemám žádné hlídací babičky ani manžela ve čtyři hodiny doma (dokonce ani v šest ani v sedm), starat se o tři malé děti, to zabere hodně času, ale také síly, věřte mi, ráda si proto někdy trochu ulevím (třeba tím, že pustím pohádku a dám si v klidu kafe). Mám se ráda. Nesmím se přece zničit. A proto se přiznávám bez mučení: jsem líná, a tak používám látkové pleny!
Koho látkové pleny zaujaly a chce se dozvědět víc, vím o skvělých stránkách, kde se o moderních látkovkách a všem okolo dozvíte plno informací, jsou tam i fotky plenek, plenky tam ale nekoupíte, stránky nejsou komerční, pouze informační: www.ekodite.rosacb.cz
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.