V 10 letech používá sociální sítě již 65% dívek a 40% chlapců. V 15 letech již prakticky každý.
Nezisková organizace České zdravotnické fórum (ČZF) realizovalo dotazníkový průzkum životního stylu žáků základních škol v ČR, jehož cílem bylo mapovat regionální odlišnosti a trendy v životním stylu žáků 2. stupně základních škol a to v těchto oblastech: stravovací návyky, pohybové aktivity, užívání léků, trávení volného času a komunikační návyky.
Průzkum se uskutečnil v období prosinec 2012 až únor 2013. V rámci průzkumu žáci v dotazníku vyplňovali odpovědi na 29 otázek. Průzkumu se zúčastnilo 3 398 dotazníků respondentů, tj. v průměru 243 dotazníků za kraj, vysvětluje Michael Vích, výkonný ředitel ČZF.
S rostoucím věkem se zvyšuje podíl žáků, kteří na tělocviku cvičí jenom občas nebo necvičí vůbec. Obecně roste podíl necvičících rychleji u dívek. Na konci základní školy pravidelně cvičí pouze asi 60% děvčat; v deváté třídě vůbec necvičí 15% děvčat. Vysvětlení tohoto jevu může být mnoho. Nejvyšší procento necvičících je v Praze a ve Středočeském kraji. To může být důsledkem konzumního způsobu života rodin, a malým důrazem na fyzické aktivity, vysvětluje Michael Vích z ČZF.
Zájmy žáků se s jejich rostoucím věkem posouvají směrem od kroužků a tréninků k delšímu času strávenému u počítače, a to především na sociálních sítích. S věkem také klesá množství času stráveného ve společnosti rodičů. Více času ale žáci netráví u televize, i když je jim s věkem více dostupná. S věkem naopak roste délka času stráveného u počítače, notebooku nebo tabletu.
Mimoškolní aktivity, jako jsou tréninky nebo kroužky, jsou využívány spíše mladšími žáky ZŠ. To platí jak pro chlapce, tak pro dívky. Zatímco ve věku 10 let chodí na trénink nebo kroužek téměř každý žák, ve věku 15 let je to už jenom polovina. Nedílnou součástí volného času žáků je také čas strávený u televize. Jen malé procento žáků ZŠ (kolem 10%) uvádí, že ji doma denně vůbec nesledují. Asi polovina žáků sleduje televizi jednu až dvě hodiny denně, 30% žáků tři až čtyři hodiny. Deset procent žáků sleduje televizi více než 5 hodin denně. Trávení času u počítače nastupuje ještě před pátou třídou. 90% žáků již v páté třídě tráví při počítači alespoň jednu až dvě hodiny denně. V 15 letech už jenom třetina žáku tráví při počítači méně než 3 hodiny denně.
Je jen velmi málo žáků, kteří by v 15 letech neměli nebo nepoužívali počítač, notebook nebo tablet.
V 10 letech používá sociální sítě již 65% dívek a 40% chlapců. V 15 letech již prakticky každý.
Podobně jako u sociálních sítí stoupá již od 10 let procento žáků, kteří svým kamarádům zašlou během jednoho dne více než 3 SMS. Trend je společný pro chlapce i děvčata. Z průzkumu vyplynulo, že s věkem hrají sociální sítě velmi důležitou roli v komunikaci žáků. Na sociálních sítích tráví někteří žáci čas ještě dříve, než je jim 10 let. Roste procento žáků, kteří užívají sociální sítě 1-2 hodiny nebo 3-4 hodiny. V 15 letech užívají sociální sítě prakticky všechny dívky a velká většina chlapců (kolem 80%). Existují i případy žáků, kteří tráví na sociálních sítích denně více než 6 hodin. V Moravskoslezském a Ústeckém kraji je takových žáků okolo 10%. V ostatních krajích se jedná spíš o ojedinělá pozorování. Vyšší hodnoty v používání sociálních sítí v rozmezí 3-4 hodin ukazuje hlavně Zlínský kraj.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.