20.11.2009 12:51:10 Zdenka
Re: Vliv vedení porodu a poporodní péče na dítě
Kopíruji ze své stránky, na které dlouhodobě shromažďuji poznatky z různých zdrojů. Co tedy hledat při výběru porodnice:
- Respektování tzv. "zlaté hodinky". Ta je naprosto zásadní pro vytvoření tzv. imprintingu (na Rodině většinou nazývaného bonding), tedy sblížení maminky a miminka, které spouští žádoucí hormonální mechanismy a je prevencí poporodních psychických komplikací. Je důležité základní postupy vyžadovat i při operativních porodech, protože jedině tak předejdete svému pocitu, že jste něco nezvládla.
- Položení na bříško maminky ihned po narození
- Přiložení k prsu, aby byl do krve matky vyplaven oxytocin a lépe vypuzena placenta, optimálně v první půlhodině
- Pupeční šňůra se nechává dotepat - HODNĚ důležité!!! Krev, která přechází ještě po porodu k dítěti, je někdy životně nutná, než začnou plíce naplno pracovat. Proto také spousta dětí po rychlém přestřižení pupečníku zmodrá a musí se křísit. Bylo také vypozorováno (Michel Odent, detaily v rozhovoru z Aperia III/07), že když dítě nedostane veškerou pupečníkovou krev, může trpět chudokrevností a tento stav se upraví až ve druhém roce života!
- Vážení probíhá v klidu v přiměřeném odstupu od vlastního porodu, měření až po několika dnech, kdy už páteř povolí a neroztahuje se násilím
- Rooming-in, tedy dítě s matkou na pokoji
- Dítě není trýzněno nějakým časovým harmonogramem a krmí se tehdy, když samo chce
- Je přítomen někdo, kdo vám poradí s kojením
- Nikdo na vás nekřičí, když si vezmete dítě k sobě do postele
Pokud jde o vlastní porodní proces, je nejvýhodnější pochopitelně přirozený porod, čímž není míněn jakýkoliv vaginální, ale ten bez obvyklých rutinních zásahů (infuze oxytocinu, jakékoliv medikamenty, epidurál, dirupce vaku, vyvolávání porodu) se svobodnou volbou polohy i ve druhé době porodní v přátelské a podporující atmosféře.
Odpovědět