Ahoj, už přes rok se snažím zjistit, co to má moje dcera za záhadnou bílou skvrnu na noze a lítám po všech možných doktorech. Stává se ze mě pomalu "odborník na fleky"
a rychle jsem přišla na to, že většina kožařů říká totéž "nevím, co to je, léčit se to nedá a přece byste nechtěla trápit dceru různými vyšetřeními". Jedna kožařka mi dokonce promluvila do duše ve smyslu, že když budu já osobně v pohodě (což teda skoro úplně pořád jsem), tak to bude mít pozitivní vliv na stav kůže mé dcery. Jako že když budu pořád vychechtaná, tak dceři zmizí z nohy flek? Další verze, podle mě pitomost, je podle jedné lékařky "skřížení ras", protože otec je tmavší pleti, potomek může být podle dotyčné skvrnitý jako dalmatin.
Za ten rok jsem zjistila, že bílých skvrn je mnoho druhů, z nichž minimálně jeden (bílé "mateřské znaménko") nemá souvislost s ničím, jen se sebou samým. Kamarádka - lékařka tvrdí, že tato znaménka se mohou objevit kdykoliv, že nemusí být vrozená.
To naše může být leccos, včetně vitiliga (zatím to žádný MUDr. nepotvrdil, ani nevyvrátil). Zdá se, že to neroste. Na vitiligo se u nás specializuje Prof. Arenberger z Vinohradské nemocnice, ještě jsem tam nebyla, ale zatím nikdo ze tří "běžných" kožařů, u nichž jsem byla, o vitiligu moc ponětí nemá.
Jediné vodítko, které jsem dostala od jedné kožařky, která nahlédla do chytrých knih, je následující:
Pokud se skvrna (ta "naše") bude rozšiřovat, nebo se budou objevovat další mimo dráhy nervů, jde o vitiligo. Pokud se bude rozšiřovat, nebo se budou objevovat nové skvrny ve směru dolů po dráze nervů, může to být jak naevus albus (bílé mat. zn.) tak vitiligo. Pokud zůstane beze změny, opět jsou obě možnosti.
Vitligo aktivuje nejen stres a různá průvodní onemocnění (celiakie, problémy se štítnou žlázou, diabetes atd.) ale i poškození kůže, takže se mají co nejvíc omezit různá zranění a oděrky, doporučuje se očkování proti planým neštovicím.
Další častý typ bílých skvrn je pytiriáza, kterou má dcera údajně pro změnu na obličeji. Je to houbové onemocnění, které dotyčná MUDr. "sleduje" a nic s ním nedělá. Když jsem si našla, co je podstatou onemocnění, začala jsem mazat nizoralem (bez úspěchu), pak jsem zkusila Imazol krém-pasta a vypadá to, že se to pomalu pigmentuje, tj. že houba aspoň na daném místě "vychcípala" a probíhá samovolná repigmentace.
Předpokládám, že to u tebe není, to by snad kožařka poznala...
Dalším krokem, do kterého jsem se pustila sama nebo s podporou neurologa, bylo kardiosonografické vyšetření (neurolog tvrdil, že skvrna může být projevem tuberózní sklerózy, která se projevuje i tímto) a pak jsme zašli na endokrinologii (záminka - dcery jsou tak malé, že splňují podmínku pro doporučení). Všechna vyšetření dopadla dobře, tak jsme záhadu bílé skvrny prozatím odložili ad acta. Do dalšího pátrání bych se pustila v případě, že by se skvrna šířila nebo by se objevil nějaký průvodní projev viiliga nebo jiných pigmentových skvrn.....