Možnost úhrady péče porodní asistentky z veřejného zdravotního pojištění
Můj případ je podle mého názoru ukázkou toho, jak může odborný spor nepříjemně zasáhnout uživatele zdravotnické péče. Za dobu těhotenství, porodu a šestinedělí jsem byla u lékaře 2x. Kromě toho o mě pečovala PA. Její služby jsem si musela hradit sama. Věděla jsem to, přijala, nelituji, ale nemůžu se smířit s tím, že to má být hotová věc a není do budoucna jiná možnost.
Náměstek pro zdravotní péči mojí zdravotní pojišťovny má za to, že stávající zákonná úprava je odrazem značně rozporných názorů odborné i laické veřejnosti na otázku tzv. domácích, resp. ambulantních porodů a nutnosti nebo zbytnosti lékaře u porodu. Řešení vidí v tom, že pojišťovna může hradit péči PA, je-li poskytována na základě ordinace ošetřujícího lékaře. Jestliže si jeho slova správně vykládám, pak je na lékařích, aby postoupili péči o zdravé těhotné a rodičky porodním asistentkám a skutečně si myslím podle reakcí veřejnosti, že v některých porodnicích se tak i postupně děje, a mám z toho dobrý pocit.
V listopadu jsem se zúčastnila semináře Jaké změny chystá ministerstvo zdravotnictví? Zajímala jsem se o možnost zvýšení rozsahu péče PA, která by byla hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Pan ministr zdravotnictví mi odpověděl, že v současné době není taková péče, jakou popisuji, (viz první odstavec) „lege artis“. V sále přítomná porodní asistentka připomněla, že se zástupkyně organizací PA již nějakou dobu snaží o přijetí na MZ a jsou připraveny k dialogu. Pan ministr přislíbil, že povede jednání se zainteresovanými stranami.
Mám radost, že jsou otevřeny dveře k dialogu, a ráda bych požádala všechny, kteří stojí o péči porodních asistentek, o následující: podpořte je, napište svoje zkušenosti, požadavky a představy na MZ ČR, náměstkovi pro zdravotní péči.
Odpovědět