Binturong, zrovna tyhle mají reálný podklad.
Ale parádní pověry jsou třeba když se těhotná lekne, dítě bude mít mateřské znamínko. Nebo když se dá při porodu pod postel nůž, tak rozřízne bolest napůl a porod bude bolet dvakrát míň.
Horká koupel výrazně zvýší prokrvení pánve a zvyšuje riziko potratu. To platí pro jakékoli významné prokrvování téhle oblasti, třeba nadbytkem (velkým!! ať mě někdo nenařkne z označování nebezpečnosti štrůdlu!:) skořice, resp. skořicového oleje a řady dalších látek... Ostatně, trochu podobným mechanismem působí i zvýšení rizika potratů horečkou v těhotenství, byť tam se pak uplatňuje i přímé přehřátí tkáně plodu zvyšující riziko malformací.
Alkohol je buněčný jed. Poškozuje plod vždy, jakmile k němu pronikne. Odbourávání alkoholu již přímo v zažívacím ústrojí (žaludeční alkoholdehydrogenasa) je u žen několikanásobně méně účinné než u mužů, takže u žen i velmi malá dávka alkoholu proniká do krve a potažmo k plodu. A ještě větším jedem je metabolit alkoholu acetaldehyd, který vzniká v játrech při zpracování alkoholu. TAkže u žen je alkohol v těhotenství jednoznačným rizikem pro plod, ale ne ani tolik pro potrat, spíše pro malformace plodu (viz. fetální alkoholový syndrom).Z toho plyne, že kdyby těhotněli muži, mohli by si nějaký ten alkohol dopřát, jelikož k plodu by se nedostal
Podpatky, sezení, zvedání rukou... no, prostě obecně v těhotenství je navhodné napínání břišních svalů. V 1.trim. zvyšuje riziko potratu, ve 3.trim. riziko předčasného porodu. Na vysokých podpatcích dochází k většímu napětí břiš.svalů, což není úplně vhodné.
Rybník, no tak to je jasné, jde o riziko vaginálních infekcí. Třeba v moři, kde sůl vodu dezinfikuje, není plavání problém.
Městské znečištěníxkouření - tak to je jasně v neprospěch kouření. Městské znečištění (jsem severočeška a teda znám to dobře:) poškozuje především dýchací cesty. Jde především o větší částice zachycující se v nich, proto je v Sev.Čechách vyšší výskyt respir. nemocí apod. Ale ono je to zapeklitější. V 90. letech vznikla v Teplicích velká iniciativa, která chtěla prokázat, že znečištěný vzduch tu silně poškozuje zdraví a že by s tím měl stát něco dělat atd. Tak vymysleli (ve spolupráci s AKademií věd a dalšími institucemi) Program Teplice. A že porovnají výskyt resp. onem. ve špinavých Teplicích a kontrolně v horských čistých Prachaticích. A ono to vyšlo - v Teplicích výrazně více resp. onem.! Ale ouha. Při podrobnějším zpracování se ukázalo, že ten výskyt resp. onem. nejde na vrub znečištění ovzduší, ale výrazně většího počtu kuřáků v Teplicích! Což byl průšvih, protože Program Teplice měl posloužit právě k pomoci Teplicům od elektráren. No, tak pak byl Program Teplice II. A tam tedy brali tuším větší skupiny, déle... a nakonec přece jen nějaký vliv ovzduší našli. Ale ve srovnání s vlivem kouření výrazně menší. Což nám tehdy tedy docela vzalo náladu, doufali jsme na základě toho v dotace na odsiřování apod...
A zpátky k tomu plodu - kouření je daleko škodlivější pro plod především proto, že cigaretový kouř obsahuje kolem 4000 různých látek, z nichž řada proniká do krve a posléze přes placentární bariéru do plodu a přímo ho poškozuje, navíc kouření snižuje přenos kyslíku k plodu poškozením hemoglobinu (v cig. kouři je oxid uhelnatý).
No, a ty nehty - z laků těkají rozpouštědla a ta nejsou nic moc prospěšného, ale žádný běs to není a jako příčina potratu tedy, poněkud přehnané.
Barvy na vlasy jsou horší. Jedná se o tzv. interkalační barviva - "vsouvají" se mezi závity DNA. A jsou z toho důvodu mutagenní (mutují DNA) a karcinogenní (mutace DNA jsou často příčinou nádorů). A stejným mechanismem mhoou škodit i plodu. U žen, které si barvily vlasy v prvním trimestru, byl pozorován zvýšený výskyt dětského neuroblastomu, riziko se zvyšuje zhruba o 10%.
Ale s potratem nemá barvení vlasů nic společného, to je pověra.