18.5.2011 1:57:52 enny
Re: Je tady někdo, komu praskla děloha?
Rebeccco,
toto téma mě zajímalo už dříve, našla jsem například zde:
http://lekari.porodnice.cz/porodnicke-operace-0
Kopíruji:
Častost děložních ruptur po předchozích císařských řezech.
Rate of uterine rupture during a trial of labor in women with one or two prior cesarean deliveries
Am. Journal of Obstetrics and Gynecology 1999;181:872-6.
Caughey A. B. et al
3757 žen prodělalo 1x císařský řez (0,8 % ruptur), 134 prodělalo 2x císařský řez (3,7 % ruptur). Žádná rodička na rupturu nezemřela, zemřelo 1 dítě. Riziko ruptury je po 2. císařském řezu pětinásobné proti stavu po 1. císařském řezu.
Prim. MUDr. Dimitrij Miloschewsky
a zde trošku jinak, ale je tam zajímavý odkaz:
http://aperio.cz/poradna/14907
Kopíruji:
muj dotaz je:
mam za sebou 3 porody,1 spontalni a 2 cisarske rezy..(prvni byl akutni a druhy pro hypoxii plodu).nyni jsem tehotna rizikove tehotenstvi a rada by jsem vedela zda opet budu podstupovat CS?chci podotknout, ze oba CS byli provedeny rezem od pupku smerem dolu tedy svisle dolu.a nyni ma hrozit ruptura delohy...
dekuji za odpoved
martina
Odpověď
Dobrý den.
V českých porodnicích bohužel stále přetrvává zvyk dělat rodičce po dvou císařích ,řez plánovaný.Zkrátka dvě předchozí sekce jsou považovány za indikaci k sekci třetí ,a to mnohdy bez dalšího-tedy bez pokusu o porod spontánní,a bohužel mnohdy i bez ohledu na přání a postoje rodičky.
Tato praxe se zdůvodnuje rizikem ruptury dělohy při porodu vaginální cestou.Toto riziko zde existuje ,ale není zas tak vysoké-kolem 5 ti procent,přičemž některé prameny uvádějí dokonce riziko jen do dvou procent.Faktem je ,že lékaři u nás volí plánovaný císařský řez ,také z důvodu vlastní jistoty-zkrátka při plánované sekci mají vše lépe pod kontrolou.
Skutečnost je taková ,že u nás rodí po dvou předchozích císařích jen cca 8 procent žen přirozeně.
V zahraničí je toto procento daleko vyšší( i když na druhou stranu, je tam i vyšší procento SC) ,nebot se tam klade mnohem větší důraz na přání rodičky.
Rozhodnutí je tedy na Vás.
Připravte se však na to,že Vás budou lékaři tlačit to plánované sekce,i když ani ta není bez rizik pro Vás i miminko(např.děti rozené plánovanou sekcí mají podle nejnovějších výzkumů větší riziko výskytu tzv. specifických poruch učení,nemluvě o tom že takový porod je pro novorozence obrovským šokem,jelikož se obvykle taková sekce dělá před započetím první doby porodní-běžně mezi 38 a 39 tt.)
Pro Vás pak každá další sekce znamená zvýšení rizika komplikací v případné další graviditě,i když není pravda ,že byste po třech sekcích nemohla znovu otěhotnět( existuje u nás žena která má dětí 9 a všechny narozené císařem.)!
Pokud tedy ,chcete zkusit spontání porod ,připravte se na to,že si své přání budete musit prosadit-najděte si dulu ,svou porodní asistenku,nebo nejlépe svého lékaře kteří Vašemu přání budou naklonění a podpoří Vás.
Jděte rodit do porodnice kt. má malé procento císařských řezů.Rozhodujte se poučeně-přečtěte si např.knihu PRŮVODCE PŘEMÝŠLIVÉ ŽENY NA CESTĚ K LEPŠÍMU PORODU -HENCI GOER ,nebo máte li radši vyloženě odbornou literaturu pak je dobrá kniha EFEKTIVNÍ PÉČE V PERINATOLOGII-ENKIN (ta se velmi špatně schání,ale je k dispozici v knihovně Aperia) .Vládnete li angličtinou zkuste www.vbac.org.uk ,nebo www.caesarean.org.uk (vbac je anglická zkratka pro vaginální porod po císaři,vba2c znamená vaginální porod po dvou sekcích).
Je pravdou,že byl-li řez veden svisle je riziko ruptury o něco vyšší,ale hrají tu roli i další faktory např.jak dobře se jizva v konkrétním případě zhojila.Ověřte si zda byly řezy opravdu vedeny svisle a zjistěte si proč tomu tak bylo.
Dlužno podotknout ,že konečné rozhodnutí jak budete rodit je opravdu jen na Vás,jelikož s každým zákrokem -a tedy i s případnou plánovanou sekcí musíte souhlasit ,nebot se jedná o zásah do Vaší tělesné integrity a i miminko je až do svého narození součástí Vašeho těla.Souhlas na Vás nesmí být vymáhán jakýmkoli nátlakem ani výhružkami a neměl by být po Vás požadován bezprostřdně před zákrokem-tedy v době kdy už budete před operací pod vlivem např .sedativ.To, že každý lékařský zákrok musí být prováděn se souhlasem pacienta zakotvuje jednak Úmluva o lidských právech a biomedicíně a jednak § 23 zákona 20/1966 Sb.O péči o zdraví lidu.
Držím palce.
Kateřina Vítová
Odpovědět