Re: Volba povolání
Terezo,
on tohle býval argument dřív, kdy se víc hodnotilo řemeslo, praxe, střední škola už byla terno. Teď bohužel nastal posun, maturita pomalu nic neznamená a tak gymnázium nabývá na významu v tom, že nejlépe připravuje na vysokou školu. To jsem viděla sama jako student Lesnické fakulty. Byli tam s námi lesáci ze střední lesnické školy, v odborných předmětech měli trochu náskok, ale nic významného, zato měli problémy projít v těch prvních letech všeobecnými předměty jako matematika nebo fyzika, později jim dělaly potíže i předměty z těchto obecných vycházející.
Z gymnázia vychází většinou člověk s maturitou, se slušným rozhledem a hlavně s docela slušnou znalostí dvou cizích jazyků. Už to ho na mnoha středoškolských pozicích favorizuje oproti absolventům specializovaných středních škol. Tento mladý člověk sice nemá odborné znalosti, ale má předpoklady se vzdělávat a zvládnout požadavky, navíc je často otevřenější různým oborům.
Podle toho, jak sleduju nabídky práce, tak nikoho moc nezajímá, z jaké střední školy člověk vyšel, ale v dnešní době jsou rozhodující právě ty cizí jazyky a odolnost vůči stresu...
Odpovědět