3.11.2011 8:59:02 Persepolis
Re: Jak se domoct dlužné mzdy?
Pokud zaměstnavatel nevyplácí zaměstnanci mzdu je to důvod k okamžitému rozvázání pracovního poměru.
Další postup je zaregistrovat se na úřadu práce a po zaměstnavateli vymáhat dlužnou mzdu soudní cestou-a následně exekucí.
Pokud máš strach ze soudních nákladů, tak jsem ti zkopírovala toto:
"Pokud budete žalovat svého zaměstnavatele na zaplacení dlužné mzdy, budete podle zákona o soudních poplatcích povinen zaplatit soudní poplatek. Výše poplatku je vypočtena jako 4 % žalobou požadované částky, jde-li o částku vyšší než 15 000 Kč. Budete-li žalovat částku nižší než 15 000 Kč, tento soudní poplatek bude činit 600 Kč.
V případě, že jste skutečně ve finanční nouzi, můžete požádat soud o osvobození soudních poplatků. Je pravděpodobné, že soud vaší žádosti vzhledem k vyživovací funkci mzdy vyhoví. Žádost o osvobození od soudního poplatku podejte soudu nejlépe spolu s danou žalobou. S placením případného soudního poplatku pak vyčkejte do rozhodnutí soudu o vaší žádosti o osvobození
Máte-li obavy, že se v soudním sporu nevyznáte a proto svůj spor prohrajete, můžete požádat soud o ustanovení právního zástupce. Soud takové žádosti může vyhovět, pokud budete splňovat podmínky pro osvobození od soudních poplatků (viz. výše). Odměnu tohoto právního zástupce pak bude platit stát.
Předtím, než se však rozhodnete žalobu podat, měl byste zaměstnavatele písemně vyzvat k zaplacení dlužné mzdy. Nezapomínejte, že nemáte povinnost v zaměstnání, kde vám zaměstnavatel dlouhodobě mzdu neplatí, zůstat – můžete s ním zrušit okamžitým způsobem pracovní poměr s nárokem na tříměsíční odstupné. Nárok na zaplacení dlužné mzdy vám tímto samozřejmě nezanikne."
Odpovědět