13.4.2012 19:16:11 Vážný
Re: nezaplacená pokuta od revizora
Tak k exekutorovi se to nedostane jen tak.
1) Nejdřív se člověk musí vykašlat na to zaplacení na pokladně DP.
2) A teď záleží, zda tuto pohledávku DP vymáhá sám skrze spřátelenou adv. kancelář, nebo ji prodá inkasní společnosti (pohledávky se dají prodávat bez souhlasu dlužníka). Je samozřejmě spravedlivé nutit dlužníka platit, ale je okolo toho velký byznys, který vydělává právě na tom vymáhání.
3) DP může a NEMUSÍ poslat upomínku, kterou si řádně zpoplatní. Předpokládám, že výše upomínky je zde zakotvená většinou někde v podmínkách.
4) Pokud si prodávají pohledávky firmy mezi sebou, tak by první upozornění, že drží pohledávku mělo být zdarma za cenu, za kterou byste zaplatili v okamžiku prodeje od DP, protože zpracování pohledávky, ani oznámení nového věřitele není věc dlužníka. A náklady na další upomínky už musí jasně posoudit soud, vy je nemáte nijak smluvené s inkasní společností.
5) Pokud to dají k soudu, tak musí podat žalobu do 3 let od splatnosti pohledávky - týká se zvlášť pokuty a zvlášť každého přísušenství - splatnosti poplatku za upomínku, ...
6) Ale i když to podají později, soud to bude soudit, až do vaší námitky promlčení. Pohledávka promlčením nezaniká, pouze ji musí na základě námitky strany soud přestat vymáhat.
7) Od soudu dostanete nejspíše v prvním kole platební rozkaz (bez ohledu na promlčení), aniž by se konalo nějaké stání. Pokud proti němu nepodáte ve lhůtě odpor (NAPŘÍKLAD HO NEPŘEVEZMETE NA POŠTĚ, ZAHODÍTE apod.), tak JE V PRÁVNÍ MOCI a vy jste prohráli (sportovní terminologií "kontumačně"), bez ohledu na promlčení, nebo to, že jste ten den byli u dědečka na Sicílii. A dál už následuje exekuce....
Pokud jste srozuměni ho zaplatit - (nebylo žalováno po promlčení apod.), zaplaťte, je to levnější.
Pokud ne, je třeba podat odpor a vysvětlit proč ho podáváte - navrhnout svědky, důkazy (že jste ten den byli jinde), že nesedí číslo OP, podpis, .... nebo že věc byla v době podání žaloby promlčená.
A především je třeba namítnout vůči nákladům na vymáhání, že nesmí být dle Ústavního soudu již větší než sama pohledávka (s příslušenstvím).
Ale chtěl jsem hlavně říct, že nikomu nebude běhat rovnou po nezaplacení exekutor po bytě. Je tam především to, že pohledávku musí rozsoudit soud. K tomu je ale třeba si na místě trvalého bydliště vybírat schránku, případně si změnit úřední adresu pro doručování na své reálné bydliště na úřadu na ohlašovně pobytu. (Jiná adresa, než trvalý pobyt.)
Odpovědět