26.11.2013 9:51:19 :-) zaregistrovaná
Re: Neomezené neoliberální možnosti dneška?
Tak s tímhle pohledem nemůžu souhlasit. Protože vše je jen o osobním postoji. Jsou lidé, kteří jsou schopní vyjít přesně s těmi penězi, které jsi jsou schopní vydělat, a neskuhrají. Jsou lidé, kteří nejsou schopní vyjít s libovolnou částkou peněz. V naší zemi se neumírá hlady. Zmínka o volné neděli je také oboustranná, někdo chce rozhodnout o tom, že prodavačky nutně potřebují mít volnou neděli. Že je to v jejich zájmu. A co když v zájmu prodavačky je chodit do práce v neděli, protože má a) příplatek b) doma hlídané dítě manželem c) může být doma v pondělí, a to se jí hodí víc? Ona se chce rozhodnout, a ne aby jí někdo diktoval, že musí chtít mít volnou neděli. To samé zaměstnavatel: zaměstnavateli se vyplatí mít otevřeno v neděli. Tak proč mu někdo jiný chce diktovat, že má mít zavřeno?
Připomíná mi to socialistické plánování soudruha Mládka z ČSSD: ti, kteří mají příjem nad 100 tis, pak stejně ty peníze rozhází za blbosti (odposlechnuto z pořadu Máte slovo). Co je panu Mládkovi, a dalším plánovačům hromadného štěstí, do toho???
Taky by mě zajímalo, jak by si třeba Parisi s Antheou představovaly řešení. Například - PRÁVO na kulturu: takže určitá skupinka lidí si může dovolit lístky na koncert, a jiná ne, tak je dostane přidělené na úřadě? A na jaký konkrétní koncert? Co je to ta kultura? je to jen určité spektrum divadelních představení a koncertů, nebo ti, co "mají právo a nemají peníze" si budou moci určit, na co ten lístek dostanou? Nebo: jako VŠ pracuje za kasou v supermarketu. Tak by jí měli na výboru najít nějakou jinou práci? Jakou? O kolik stupňů níž či výš od pozice "pokladní na kase"? Nebo: rodina má málo peněz. Nemůže si dovolit to, na co si myslí, že má právo. Tak tedy ten, který zvládne vydělat si víc, nemůže o svých penězích rozhodnout, ale stát mu je sebere, a dá těm, kteří mají pocit, že mají málo? A kde to jejich "málo" skončí?
Ve společnosti budou vždy rozdíly. I za toho komunismu byly, ti, kteří se komoušům nehodili do krámu, tak neměli právo vůbec na nic. Ani na život. Ani jejich děti neměli právo na život. A pak zde byli ti privilegovaní, ať již svojí pozicí ve straně, nebo tím, že měli kontakty za hranicemi. I já si pamatuji, že holka s tetou v západním německu chodila do školy jinak oblékaná, měla jiný penál, tašku. Zajímavé, nijak u ní nehrozilo, že by se podělila, že má troje jeansy, a já ani jedny. Dokonce se jí líbily moje šatečky na panenku (historické), a tak mi je vzala.
My se teď máme všichni jak prasata v žitě. Nikdy v téhle zemi nebylo líp. Nepopravují mámám syny ve vězení jen za protikomunistické názory,a nenutí ty mámy se na to koukat. Nikdo tady neumírá hlady. Jsme svobodní. Za svůj život zodpovědní.
Odpovědět