28.3.2014 11:40:39 Filip T.
Re: Máte strach z války?
Rusko nemá proč Ukrajinu napadat. Co chtělo, to si už vzalo. Dost možná si vezme ještě Abcházii, Jižní Osetii a možná ještě Podněstří, což už všechno fakticky má (většina tamních obyvatel má ruské občanství a pasy, jsou v celní a měnové unii s Ruskem, jsou tam rozmístěny ruské jednotky), takže by šlo jen o oficiální vyhlášení doposud skryté anexe.
Ale: to je prostě důsledek toho, že Rusů mimo mateřskou republiku (Rusko) bylo v bývalém SSSR nejvíc ze všech národů. Ostatní svazové republiky měly hranice narýsovány tak, aby většinou obsáhly maximální počet příslušníků daného národa (jednou z výjimek byly Arménie a Ázerbájdžán), takže Rusů zůstalo za hranicemi Ruska hodně. A Rusko, které bylo po staletí impériem, bylo podle pocitů většiny Rusů při rozpadu SSSR nespravedlivě okleštěno. Je to na jednu stranu přirozené, i když osobně si nemyslím, že je správné napravovat pošramocenou národní hrdost anexemi, pokud stát funguje mizerně a naděje na zlepšení není na obzoru.
Ruský postup se řídí nacionalismem. To je ideologie, která tvrdí, že každý národ by měl být soustředěn v jednom státě. V Evropě se to, také díky řadě vyhánění a vybíjení v podstatě podařilo, takže to pokládáme za přirozený řád věcí a ne za ideologii, ale to teď není to hlavní.
Nacionalistická ideologie těžko Rusko povede ze současného někam do války. Válka nevzniká jen tak, z plezíru nebo přemíry testosteronu. Přemíra testosteronu stačí tak akorát na to, aby se někde sebralo pár mladíků a jelo krást dobytek (třeba mezi Indiány v 19. století, ale také na Slovensku na Detvě ještě před druhou světovou - tam se ani synek zámožného statkáře neoženil snadno, pokud nedokázal v nějaké sousední vesnici ukrást krávu - adrenalinový sport a prověření schopností zároveň).
Na válku jsou potřeba peníze, spousta peněz. Gruzie na poslední válku šetřila po celé roky a přišlo to vniveč za pár dní, SSSR se nedoplatil války v Afghánistánu, Rusko se finančně silně vyčerpalo dvěma válkami v Čečensku, USA druhou válkou v Iráku. Málokdo zkusí začít válku bez vyhlídek na rychlý úspěch. Někdy samozřejmě, jako SSSR v Afghánistánu a USA v Iráku, ty vyhlídky byly, jen se jaksi neuskutečnily. Ovšem co by asi tak bylo ruským cílem na Ukrajině? Anexe ještě další části Ukrajiny, nebo snad celé? Aby si už tak zadělalo na možná drobnou, ale dlouhou záškodnickou válku, k těm, co už má na Kavkaze? Protože postoje obyvatel západní Ukrajiny něco takového naznačují dost jasně.
Navíc do války nemůžete jen tak, ze dne na den. Operace vyžadující spolupráci několika brigád musejí být předem naplánovány a rozepsány podrobně na stovkách stran, což je práce možná na týdny, ale spíš na měsíce. Operace na úrovni divizí (což by byl případ invaze na Ukrajinu) jsou ještě o řád výš. Teoreticky je možné, že Rusko má plány připravené dopředu, pak je ale divné, že propáslo nejvhodnější chvíli, kdy ještě Západ pořádně nevěděl, co si má myslet.
Takže do budoucnosti nevidím, ale Rusko se nejspíš spokojí s tím, co si může vzít bez boje a co taky může bez boje pohodlně udržet. Uvědomme si, že třeba Německo rozpoutalo druhou světovou válku nikoli jako nacionalistický konflikt, ale jako rasový konflikt, jeho cílem bylo kompletně předělat globální populaci. Podobně i SSSR zpočátku usiloval o kompletní ekonomické a společenské přetvoření celé planety - ale už bezprostředně po válce bylo jasné, že Stalin na tento cíl rezignoval, přinejmenším pro bližší dobu, a nechtěl jít do války se Západem. Rusko se přinejlepším omezí na ruské menšiny za svými hranicemi. Jenže východní Ukrajina je už moc velké sousto, Kazachstán, kde žije skoro 40% Rusů, je klíčový spojenec Ruska ve střední Asii, no a dál už nic není. Kromě toho se Rusko také vyhýbá otevřené konfrontaci se Západem, jako po celou dobu od druhé světové války (Korea, Kuba, Vietnam, Bosna, Kosovo...).
Jinak zeptám se, když se válčilo v bývalé Jugoslávii, jak jste spali?
Odpovědět