No, ono je to komplikovanější.
Tradiční vesnické vztahy praví (jak pravil starý ABGB zákoník a pak snad i prvorepublikový...), že můj je ten plot, který je vpravo, když stojím na ulici čelem k domu. Tj. u řadových domů (tj. tam, kde pozemky na sebe navazují), je jeden plot vždy souseda (ten vlevo, když se dívám na svůj dům z ulice) a jeden plot můj (ten vpravo). Tj. v zásadě, pokud jsou to "leví" sousedé, tak mají šopku naplácnutou na své zdi. Pokud jsou to "praví" sousedé, tak na tvoji zeď si nemají nalepit nic, svoji šopku v zásadě můžou mít těsně u tvé zdi, ale měli by tam mít nějakou svoji zadní zeď - často jen dřevěné hrazení... Tj. hranice pak vypadá tak, že zeď je moje, za ní má sousedka šopku se svojí dřevěnou zídečkou - plůtkem.
Starý (do 2013) obč. zák. o tom neříkal nic, takže se to buď řešilo tak, že plot (zeď) byl toho, na jehož pozemku stál - v zásadě sis neměla postavit zeď přesně na hranici, ale v podstatě na svém pozemku těsně vedle hranice pozemků, nebo se uznávala výše uvedená zásada.
Nový obč. zák. (od 2014) od této zásady těžce odstoupil a stanovil, že hraniční zeď-plot patří oběma sousedům. Jak se podle toho bude v praxi postupovat, to chci teda vidět. Každopádně na venkově se stále uznává zásada viz výše, nový OZ je zatím v tomto statečně ignorován.
Tj. přeber si to jak chceš.
Jo, tradiční venkovské vztahy ale také praví, že cokoli děláš a dotkne se to sousední zdi-plotu, je třeba předem domlouvat. Na druhou stranu - leví sousedi ať si tam dělají, co chtějí, pokud výška nebude vyšší než plot
Na druhou stranu, já na "jejich straně" plánuju přístřešek na auto - teda jako na svém pozemku, ale u jejich zdi a opravdu jsem šla a sousedovi to oznámila, že jestli nemají nějaké námitky... Letos si dělám novou svou "pravou" zeď a taky jsem předem sousedce řekla, že starou budu bourat, ať si zavře kačenky, které má za zdí a jak bude vypadat, aby nebyla v šoku
- přitom zeď je čistě na mojem pozemku (není hraniční), na její se nebude muset ani šlápnout.
Jo, zákony venkova je třeba ctít.