16.2.2016 10:14:09 Vážný
Re: Iráčtí křesťané - překlad potvrzen
Zkusím odpovědět na některé smysluplné otázky, kde mám částečné znalosti:
3. Jak to, že se údajně váleční uprchlíci klidně vrátí zpět??, pokud nedostanou přiměřeně luxusní bydlení.
Ne všichni kř. uprchlíci jsou chudí, někteří měli např. v bankách a v cizině určité množství peněz. Podobně jako židovští uprchlíci před nacismem.
Ale v systému, kde jen pár zemí umožňuje zakoupit si pobyt a ještě za šílené částky a jen pro jednotlivce, ne pro široké rodiny, to není možnost záchrany. (Židé pak zakupovali místa a pasy pro jednotlivé děti, aby se zachránily aspoň ty...)
Proto pán odletěl z Erbílu se širokou rodinu aspoň do Libanonu, kde byl více v bezpečí. (Tenká linka ochrany Kurdistánu, který je napaden nejen IS, ale i Tureckem, není nic moc. Navíc i mezi Kurdy je islamistická opozice, která by se po svržení korupčního nacionalistického režimu snadno dohodla s IS. KUrdové křesťany tolerují, ale to je vše. Neposkytují jim nic, ani lékařskou péči, ani školu, ani humanitární pomoc. Západní organizace se v poslední době dost vyčerpaly...) V Libanonu ovšem je pro křesťany bezpečnější nežít v táborech, dokonce i v Německu.
4. Podle jakého klíče byli tedy vybíráni?
Šlo o více faktorů:
a. Především záchrana menšiny ohrožené dlouhodobě tichou genocidou, která se rozhořela naplno.
b. V rámci toho konzultace s místními autoritami a duchovními.
c. Uvědomění si, že vzhledem k desítkám tisíc uprchlíků jde o plivnutí do stromovky.
c. Zájem pomoci především těm, kdo jsou na tom hůře.
d. Ale také těm, co asi již ztratili naději, že to nějak zvládnou. Oni, stejně jako židé od středověku jsou zvyklí na kdejaké příkoří a pogromy...
e. Zřejmě hrála roli i snaha místních pomoci těm, co pomohli jiným a těm co mají/měli v komunitě autoritu - což zřejmě ředitel školy a úspěšný podnikatel byl.
f. Asi hrál roli i vliv státu: Ten kdo měl uznaný status uprchlíka UNHCR, tak byl pro naší vládu snadněji akceptovatelný - a ten měl paradoxně ten, kdo odletěl do Libanonu, s "vnitřními" uprchlíky do Kurdistánu byl větší problém.
6. Jak to, že vybrali evidentně bohatou rodinu, která o azyl mohla požádat prostřednictvím svých příbuzných, které zmiňovali?
Zřejmě to nejsou tak blízcí příbuzní, jinak by už dávno nebyli v Libanonu - a také jde o dost velkou rodinu. A do dobrodružství s dětmi se zřejmě na lodičce z Turecka pouštět nechtěli. Navíc se přitom s penězi vydat do rukou muslimským mafiím. To imho mělo vliv i na to, že měl problém akceptovat poměrně malý byt. Uvědomme si, že to jsou lidé, kteří, dokud je nový režim nevyhnal žili velmi slušně. ČR je hodně rovnostářská společnost i úrovní života. (Kdo z nás má aspoň na 50% paní na pomoc doma?) A naopak od kolegů třeba z Indie vím, že při podobných platech (v USD) mají vilu, služku, zahradníka a řidiče....
Odpovědět