| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Otcovské fejetony: Začínajícím (euro)voličům

S těmi lidovci (a socialisty) je to složitější. Do roku 1948 to byly normální strany, akorát měli štěstí že byli blízko Benešovi, dost nalevo aby je Gottwald akceptoval a hlavně měli zástupce v Londýně, zatímco pravice se snažila zachraňovat rozpadající se republiku v Praze (nakonec metodami nedemokratickými).

Po roce 1948 jejich vedení prakticky pučem převzali lidi blízcí KSČ, kteří se stali i ministry nové Gottwaldovi vlády. Asi došlo i k čistkám mezi vedením i členskou základnou. Nicméně v 50.letech to stejně nebyla žádná výhoda být lidovec, spíš naopak. Řada řadových členů však v ČSL zůstala kvůli tomu, že zde chtěla obhajovat ochranu toho kousku svobody a křesťanství co ještě zůstalo. Předseda ČSL byl tehdy nechvalně proslulý ministr p. Plojhar, který se velmi zkompromitoval spoluprací s komunisty.

Koncem 60. let se ale strany začali obnovovat a ČSL (po Plojharovi) se okamžitě přihlásila k obrodnému procesu r. 1968. Zvláště se o něj zasloužil i tisk ČSL - noviny Lidová demokracie. Strana mohla zaít přijímat nové členy.

Po roce 1968 se strana dost rychle nenormalizovala a tak muselo v roce 1971 dojít k hromadnému "vyhazovu" formou výměny legitimací. Strana pak v 70. a 80.letech prakticky nic nedělala, ale občas sloužila (podle zkušeností z okolí) jako pomoc pro lidi, kteří museli být straníky kvůli své profesi. Když nechtěli být v KSČ tak mohli vstoupit (pokud se uvolnilo místo) do ČSL a byli stranicky organizovaní. Tím si ale pouze posunuli kariérní strop pro nestraníky o kousek výš.

Koncem totality vznikl "obrodný proud" i v ČSL, který získal v roce 1989 podporu více než poloviny členů, zorganizoval "vzdorosjezd" i přes výhružky STB, kde se přihlásili k pluralitní demokracii a žádali řádný sjezd a odvolání vedení.

V listopadu 1989 se Lidová demokracie - denník ČSL stala prvním informačním zdrojem o stávce studentů atd.

Po revoluci bylo několikrát změněno vedení a vedení Josefa Luxe už vlastně nepatřilo vůbec k původní ČSL, ale ke sloučenému hnutí KDU, které nově vzniklo po roce 1989.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.