| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jaké hračky jsou vhodné pro děti?

Zdravotní pomůcky v nemocnicích obsahují nebezpečné ftaláty
Publikováno dne: 25.6.2004 Zdroj: www.ZDN.cz

Služby
Tisknout článek
Poslat odkaz
Napsat komentář
Vyhledat článek na ZDN.cz
Související články

Látka di(2­ethylhexyl)­ftalát (DEHP), který nesmí být používán při výrobě kosmetiky a některých hraček, je ve velkém množství obsažen v některých zdravotních pomůckách. Ukazují to výsledky poslední studie, které byly zveřejněny ve středu na konferenci o životním prostředí a zdraví v Budapešti. Konference proběhla na ministerské úrovni. O výsledích studie informovali ZDN zástupci mezinárodní nadace European Public Health Alliance.

Detailní výstupy této studie přináší nová zpráva organizace Health Care Without Harm (HCWH). Testy ukázaly, že běžně používané zdravotní pomůcky vyrobené z PVC obsahovaly 17 - 41 procent těchto ftalátů (měřeno poměrem hmotnosti).

V prostředcích vyrobených ze snadno dostupných alternativních materiálů tyto ftaláty nalezeny nebyly. Organizace HCWH testovala celem 48 pomůcek používaných v nemocnicích v Rakousku, České republice, Francii, Německu, Polsku, Španělsku a Švédsku. Jednalo se například o infúzní a nutriční sady, hadice a masky používaných na novorozeneckých a pediatrických odděleních.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:

European Public
Health Alliance

"Řada nemocnic stále používá prostředky, které vylučují ftalát DEHP – látku, jež může způsobovat vrozené defekty a neplodnost. Přitom jsou dnes snadno dostupné jiné zdravotní pomůcky, které nejsou vyrobeny z plastu,“ uvedl na konferenci doktor Vyvyan Howard z Univerzity v Liverpoolu.

Evropská unie zakázala používat materiál obsahující reproduktivní toxin - ftalát DEHP pro výrobu některých produktů, včetně většiny hraček. Nadále však dovoluje použití těchto materiálů u zdravotních pomůcek, které se používají při léčbě nemocných, včetně dětí.


*****************************


PVC v nemocnicích: hrozba pro děti?
Publikováno dne: 3.4.2002 Zdroj: MF Dnes

Služby
Tisknout článek
Poslat odkaz
Napsat komentář
Vyhledat článek na ZDN.cz
Související články

Zahraniční studie varuje před pomůckami z umělé hmoty, čeští lékaři v tom nevidí problém

Praha Poté, co ministerstvo zdravotnictví zakázalo od loňského roku prodávat hračky z měkčeného PVC, protože mohly způsobit malým dětem zdravotní potíže, objevilo se další varování: podobně škodlivé prý mohou být i některé zdravotní pomůcky v nemocnicích.

Ochránci životního prostředí varují před různými hadičkami z PVC, které se využívají například na jednotkách intenzivní péče pro nedonošené novorozence a zavádějí se třeba do úst. Jsou skutečně nebezpečné? "V PVC jsou ftaláty, které mohou vyvolávat alergie nebo být rakovinotvorné," tvrdí Vasilka Diadovská, ekoložka pražské Nemocnice Na Homolce.

Diadovská se podepsala pod výzvu ekologického hnutí Arnika, které právě zahájilo kampaň proti používání PVC ve zdravotnictví. Výzvu podepsalo i několik lékařů. Arnika se odvolává na nedávno zveřejněnou studii dvou vědců z Rakouska a Británie.

"Znepokojivé je zejména působení ftalátů na lidské plody, předčasně narozené děti i starší děti, jejichž organismus není ještě zcela vyvinut," píší vědci. Lenka Mašková z Arniky uvádí, že mnozí čeští lékaři ani nevědí, z jakého materiálu jsou pomůcky, které používají. Z PVC je podle ní zhruba polovina zdravotnického materiálu k jednorázovému použití.

Zdeněk Straňák z porodnice v Praze-Podolí, který je současně vědeckým sekretářem České neonatologické společnosti, však tvrdí, že problém s hadičkami z PVC už byl dávno vyřešen.

"Před dvaceti lety se to řešilo. Mám za to, že výrobci garantovali nezávadnost svých výrobků. Před dvanácti lety jsme se na to ještě jednou soustředili a měřili hladiny ftalátů, ale nic jsme neobjevili. Nevidím v tom problém," říká Straňák, podle něhož jeho porodnice pomůcky z PVC běžně používá. Primář novorozeneckého oddělení brněnské fakultní nemocnice Ivo Borek uvádí, že o riziku z trubiček z PVC nic neví. "Pro mě je klíčové, že výrobky byly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv," říká.

Ústav pro kontrolu léčiv odpovídá za nezávadnost léků a zdravotnické techniky. MF DNES mu poslala žádost o vyjádření, pracovníci ústavu se však omluvili, že nedokážou odpovědět dříve než dnes. Výrobci zdravotnických pomůcek trvají na tom, že jejich výrobky nejsou škodlivé.

Jan Tůma, vedoucí provozu společnosti Vygon, jednoho z distributorů zdravotnického materiálu, uvádí, že trubičky a další pomůcky z PVC jsou potaženy ochrannou vrstvou ze silikonu, takže PVC není v přímém kontaktu s organismem. "Moc nevěřím tomu, že by byly všechny pomůcky obaleny ochrannou vrstvou," oponuje Lenka Mašková z Arniky.

Dodává, že využívání PVC v porodnicích je jenom viditelnější část problému. Umělohmotné pomůcky se po použití většinou spalují, a tím se z nich uvolňují obdobně nebezpečné toxické látky.

PAVEL BAROCH, MARTINA RIEBAUEROVÁ, Mladá fronta Dnes, 3.4.2002

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.