| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Genetické testy - pár otázek k zamyšlení

Ahoj Jano,
teprve dnes jsem se dostala na net a precetla si tvuj clanek i reakce na nej. Pridavam vlastni zkusenost.
Na zacatku 16 tydne tehotenstvi mi byla -jako vsem tehotnym-odebrana krev na triple test.Vysledky byly sokujici!Silene hladiny AFP a hcG, ktere odpovidaly tak 4Olete zene a ne 25lete tehulce.Podotykam, ze do te doby bylo vse v naprostem poradku a ja si tehotenstvi uzivala plnymi dousky, bylo chtene a planovane...Po triple testu to ale bylo uplne jinak, ani jsem se na brisko nemohla podivat, bylo to o to tezsi, ze mrnousek uz kopal.
Sla jsem na genetiku - v rodinach nemame zadne vady ani zavazne choroby-, tam mi popsali neradostnou prognozu: DS, rozstep patere a moznost ukonceni tehotenstvi. Ja se nedala a vydupala jsem si jeste jeden kontrolni odber (hladiny sledovanych latek se meni v prubehu tehotenstvi a mne tenkrat vzali krev dost brzo).Vysledky byly tentyz den a opet byly spatne.Nastesti se mi do ruky dostal cely ten formular a ja si vsimla,ze mem nejak divne uvedenou delku tehotenstvi. Upozornila jsem na to doktorku a vysledky jsme prepocitaly, vysel OK!!!
Uz jen pro jistotu jsem sla na kontrolni podrobny ultrazvuk. Tam mi rekli, ze budu mit Krystufka.Od se doby jsem si zase zacla hladit brisko a sveho Brisacka hladim dodnes.
O triple testu jsem zjistila, ze:
- musi byt velmi laciny a jednoduchy, aby se dal provadet vsem
- je velice nespolehlivy a v zahranici je povazovan za neeticky a plosne se neprovadi
- ma velke riziko falesne pozitivity, ale zaroven vsechny zkoumane vady neodhali
- existuji i jine metody zjistovani vad nez amniocenteza, ktera je casto doporucovana prave na zaklade triple testu, ten ma podle lekaru slouzit je jako jakesi voditko pro vytipovani rizikove skupiny, ale ani amnio neni stoprocentni, navic je tu riziko potratu...
- vysledky triple testu vyhodnocuje pocitac na zaklade dat, ktera zadava clovek, a ten muze chybovat, jak se ukazalo v nasem pripade...
Na konec mi dovol jednu radu: uzivej si kazdy den s briskem, dej na vysledky UTZ, jsou velmi spolehlive, nejhorsi vady by odhalily. Hlavne se snaz byt v pohode, to mimisek potrebuje nejvic.
Ver mi,ze az se narodi, budes o nej mit jeste vetsi strach, protoze v zivote neni nic jiste, ale to nebudes moct dat najevo, protoze mrnata potrebujou silny a milujici maminy...
Drzime palecky, a jestli budes chtit pokecat, klidne se ozvi Jitka

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.