Srovnani dvou systemu, z kterych jedny ma dlouhou socialisticke tradice a druhy podleha trznim zakonum je jiste zajimave. Je vsak nutno dodat, ze oba dva systemy maji jeden podobny rys: v rozhodunutich peci o tehotnou a rodici zenu maji prevahu lekari. Sice v USA existuje alternativa nezavislych porodnich asistentek, ktere maji, mimochodem, vynikajici vysledky prace, ale jejich spoluprace s hlavnim systemem sluzeb nikdy nebyla dobra, a jejich vztahy hodne cim pripominaji ty ceske.
USA ovsem je prvni zeme, ktera se zdesila stoupajiciho trendu cisarskych rezu, a s tim spojene materske umrtnosti. Sice je ted snaha "premlouvat" zeny z jejich rozhodnuti pro cisar, tato cesta neni nijak efektivni. Vysoce medikalizovany porod, ktery nabizeji lekarske sluzby, se nezda pro spoustu zen jako lakava alternativa. Strach z porodu je prilis silny, aby se s nim dalo efektivne poprat. Lekari zkratka nemaji zenam co nabidnout.
Doposud USA maji nejvyssi procento porodu s rizikovymi doplnkami: CS a epiduralni anestezi. Tyto lekarske moznosti jiste byvaji nekdy rozumne rozhodnuti a mensi zlo, jejich procentualni stoupani nei optimalni trend pro zdravi lidi.
USA take zaznamenala jako prvni nove vysledky neduhu prenatalni a perinatalni pece: vstoupajici procento autizmu mezi detmi.
USA take zavedla modu soudu s lekaremi: nekdy uzitecna zbran ovsem ma i ten dusledek, ze tlaci kliniky trvat na praktikach, ktere kryji zada zdravotnikum (treba porizovani zaznamu EKG), ale nemaji zadny prinos pro zdravi a zivot klientek.
Předchozí