Pěkný článek, jen mám pocit, že je více subjektivní než objektivní. Potíže se zdravotnictvím mají všude a USA na tom rozhodně nejsou nijak ideálně. Kkyby byly, nechystal by Obama tak rozsáhlé reformy
.
Dovolím si trochu faktů a statistiky:
USA vydává na zdravotnictví jeden z největších podílů HDP z vyspělých zemí. V USA zhruba 1/3 obyvatel včetně dětí nemá zdravotní pojištění. Tím pádem dochází k obludnému přetěžování pohotovostí,kde je péče pro všechny a "zdarma", průměrná čekací doba na ošetření je tam 8 hodin. Průměrná čekací doba, kdy se dostanete ke svému "obvoďákovi" je na týdny, proto tak bují ordinace v supermarketech. USA z rozvinutých zemí mají nejhorší výsledky v mateřské a novorozenecké úmrtnosti - to se týká zejména afroameričanek.
Platy lékařů jsou vysoké, stejně tak jako jejich pojistky proti žalobám, přesto USA rovněž shání kvalifikované lékaře z ciziny, prože v těch neatraktivních oborech, kde se nevydělávají horentní prachy prostě nejsou.
O skandály také není nouze, jako poslední mě zaujal ten, kdy v rámci "šetření" používali v jisté renomované klinice u Las Vegas opakovaně jehly a stříkačky, až pár desítek lidí nakazili hepatitidou B. Kuriozní na tom je, že vzhledem k příjmům to vůbec neměli zapotřebí.
Prostě bych řekla tak, kdo má slušný výdělěk a slušnou pojistku, asi bude s péčí spokojen - a to bych řekla, že je případ rodiny autorky. Kdo ne, je na tom podstatně hůře.
Jak to bylo s hrazením porodu imigrantky nedovedu posoudit. Ale nedomnívám se, že by to bylo tak bezproblémové a růžové.
OF