V dotazu neuvádíte podstatné skutečnosti, jako např.přítomnost atop.zátěže v rodině, atd.
Obecně: Existují různé typy umělých mlék (UM). Pro děti OHROŽENÉ alergií (tj. s rodinnou alergickou zátěží) – se doporučuje podávat HA mléko (BKM je upravená – hydrolýza), v případě, že se u dítěte ROZVINE ALERGIE NA BKM, je nutné podávat hydrolýzou ještě více upravené UM (stupeň hydrolýzy, nebo chcete-li, naštěpení bílkoviny snižuje alergenicitu) -např.Nutrilon pepti, Alfaré. Nejnaštěpenější (tj.až na aminokyseliny) UM je pak Neocate (pro případ např. multiproteinové sensibilizace, atd.).
V případě, že by se skutečně jednalo o alergii na BKM, obtíže by vymizely po zavedení vhodného hydrolyzovaného UM.
Kortikoidy se užívají na období "akutní nouze" -jakmile se ekzém zlepší, ihned hormonální lék vysazujeme a vracíme se k osvědčeným udržovacím zvláčňujícím mastem (tzv.intervalová léčba - každodenní používání kortikoidů bez pauzy je pro kůži velkou zátěží a terapeutický efekt není vyšší než u léčby intervalové). Zásady používání kortikoidů vyjmenujeme v dílu 7.
Příkrmy: Co se týče "rizikových dětí", tj.dětí s atop.zátěží v rodině, nemléčné přípravky podávat pokud možno až po 6. měsíci života. I pokud rizikové dítě reaguje normálně, tj.neatopicky, soju, citrusy a pšeničnou mouku zavádět nejdříve po dosažení 1 roku života, po 2. až 3.roce zavádíme kravské mléko, vejce, ořechy a ryby.
Pěkný a ucelený článek o HA dietě pro rizikové děti je na stránkách http://www.rodina.cz/clanek6470.htm
Je to seznam kroků a m.j.potravin, které je dobré dodržovat u rizikového potomka - jsou to preventivní kroky, které je třeba dodržet i u rizikového dítěte prozatím reagujícího neatopicky, abychom omezili pozdější atopické projevy, vč.inhalačních alergií, astmatu, ekzému).
Pokud dítě reaguje atopicky během kojení, je potřeba nalézt alergenní potravinu a nastolit vhodný dietní režim bez této potraviny (popř.potravin), stejně jako v případě , pokud má dítě atopické projevy až po ukončení kojení – o HA dietě malého alergika, dítěte, příp.kojící matky malého alergika bude 5.díl seriálu. Každopádně, u rizikových dětí příkrmy zavádíme velice opatrně, vždy minimálně tři dny jeden druh potravy (např.brokolice) se sledováním případné reakce. Když není žádná, přidáme další druh potravy (např.brambory), zkoumáme případnou reakci, a tak pořád dál.
*Pokud dítě reaguje atopicky během kojení, je potřeba nalézt alergenní potravinu a nastolit vhodný dietní režim bez této potraviny (popř.potravin), stejně jako v případě , pokud má dítě atopické projevy až po ukončení kojení – o HA dietě malého alergika, dítěte, příp.kojící matky malého alergika bude následující, tj.5.díl. Každopádně, u rizikových dětí příkrmy zavádíme velice opatrně, vždy minimálně tři dny jeden druh potravy (např.brokolice) se sledováním případné reakce. Když není žádná, přidáme další druh potravy (např.brambory), zkoumáme případnou reakci, a tak pořád dál. *V*
Předchozí