Následující seriál je určen pacientům a rodičům dětských pacientů, kteří čelí nesmírně obtěžující a vysilující chorobě – atopické dermatitidě nebo též atopickému ekzému (AE). Navážu na zde již existující články o AE – mimo jiné na skvělé „Deníčky atopického dítěte“ a na stručně, leč výstižně napsané odborné články MUDr.Klubala.
Ledacos už bylo o této chorobě napsáno. Proto se jenom „letem světem“ dotknu základních informací o AE, jakými jsou například podstata AE, faktory rozvoje AE, atd. – uvedené informace zařazuji pouze pro úplnost. Ve svém seriálu bych se chtěla hlavně zaměřit na:
ošetřování AE (tady rozkryjeme rozdílné formy projevu AE a jejich lokální léčbu, dotkneme se také léčby kortikosteroidními mastmi a krémy a zásadami užití těchto léků)
režimová opatření a u dětí 0-3 roky (někdy však i déle) často nutnost dietních opatření ve výživě
souvislost rozvoje AE (i ostatních projevů atopie) s vnitřními faktory (trávicí trakt, atd.)
Atopickou dermatitidou, nebo také (u nás vžitý název) atopickým ekzémem označujeme velmi svědivé, chronicky se opakující neinfekční zánětlivou kožní chorobu, pro kterou jsou typické suchost kůže a různorodost projevů - příznaky se mění nejen svým vzhledem, ale i rozmístěním na těle, a to i v závislosti na věku, jak se dále zmíníme.
AE se může projevit takřka v každém věku, poměrně často však začíná již ve věku kojeneckém. AE bývá obvykle spojen s dalšími atopickými projevy (polinóza - senná rýma, astma). Pojem atopický znamená abnormální, atypickou a často nečekanou odpověď kůže a sliznic na rozličné provokační faktory (alergeny). Atopie je proto jakousi vstupenkou k alergickému onemocnění.
Rozvoj AE je podmíněn následujícími faktory (některé spolu úzce souvisejí):
genetická dispozice
regulační odchylka imunitních mechanismů
přítomnost bakterie Staphylococcus aureus (ta obvykle neosidluje zdravou kůži)
porušená bariérová funkce epidermis (genetická porucha kožní bariéry - chybí hlavně tzv. ceramidy, lipidy vážící vodu, což má za následek vyšší ztráty vody a vysušení kůže)
Kojenecká forma AE začíná obvykle kolem 3. měsíce značně svědícími výsevy pupínků i puchýřků na tvářích či ve vlasech, které se mohou rozšířit na celou hlavu, trup i končetiny. Může také dojít ke vzniku mokvajících ploch, které se pokrývají krustami (strupy).
Dětská forma postihuje batolata a děti předškolního věku. Změny jsou nejčastěji lokalizovány do loketních a podkolenních jamek, na šíji, krk, do míst kolem kotníků, na nárty a zápěstí. Často bývají postiženy ruce i obličej, především víčka a okolí úst. K mokvání nedochází často, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění (lichenifikace) a vysušení kůže s občasnými akutními fázemi (zčervenání a svědění).
Forma dospívajících a dospělých zůstává lokalizována hlavně v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstích, postižena může být i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej (hlavně kolem očí a úst) a často i ruce. Svědění nastává při zarudnutí kůže, ale také v teple a při rozčilení. Doprovodným projevem AE v tomto věku bývají i jiné projevy alergie, jako je pylová rýma, zánět spojivek nebo astma.
Hlavním příznakem všech klasických forem AE je svědění, které přichází v záchvatech.
Atopický ekzém není choroba, která by pacienty ohrožovala na životě, kvalita jejich života je ale výrazně snížena.
Pacienti s AE uvádějí, že jim ekzém zásadně ovlivnil volbu povolání (nejsou vhodná povolání v horkých, prašných prostředích, práce s chemikáliemi, někteří nemohou používat latexové ochranné pomůcky, například rukavice v zdravotnických profesích, nejsou vhodná povolání, kde hrozí zvýšené riziko infekce, kde je nutný kontakt se zvířaty apod. – to znamená, že k nevhodným profesím patří například kadeřnice, zdravotní sestra, kuchař, veterinář, automechanik, zedník, instalatér, chirurg...).
Dopad AE na každodenní život je srovnatelný s lupénkou, atopický ekzém působí u řady pacientů potíže při navazování vztahů, problémy v sexuální sféře, postihuje i oblast domácích prací, zábavu, cestování,…
Značná část pacientů v průzkumech udávala, že jsou nespokojeni s úrovní podaných informací o AE více než s úrovní terapie onemocnění.
Léčba ekzému je náplní následujícího dílu seriálu. Co se vyléčitelnosti AE týče, atopický ekzém je onemocnění s vrozenou dispozicí, není proto v možnostech současné medicíny se tohoto onemocnění zcela zbavit. Je však možné, při pečlivém dodržování všech léčebných a preventivních opatření, „dostat ekzém pod kontrolu“. Příznaky ekzému slábnou s postupujícím věkem. Většinou vymizí do dvacátého roku věku a jen ve zcela ojedinělých případech, u nejtěžších pacientů, sužuje postiženého i déle.
Základem je celkové vyšetření:
rozbor všech údajů o rodině, sourozencích a prostředí, v němž pacient žije
zhodnocení stavu výživy, růstu, hmotnosti, zažívání, pravidelnosti stolic, jejich kvality, délky kojení, reakcí na změny ve výživě se zaměřením zejména na kravské mléko, vejce
podrobný rozbor vzniku a vývoje ekzému
pomocná laboratorní vyšetření: krevní obraz, stopové prvky - železo, zinek, hořčík
Alergologické a imunologické vyšetření:
vyšetření základních ukazatelů imunity (vyloučit imunologickou nedostatečnost),
vyšetření koncentrace alergických protilátek (IgE), posoudit, zda se jedná o atopika, tj. jedince s dědičně založeným sklonem k alergii,
vyšetření specifických "alergických" protilátek (sIgE) hlavně proti bílkovinám kravského mléka, vaječného bílku, obilným bílkovinám, alergenům roztočovým, zvířecím, pylovým a plísňovým,
kožní testy jsou u ekzematika často obtížně proveditelné, může je nahradit vyšetření krve
Každý ekzém nemusí být projevem alergie, proto je toto vyšetření pro stanovení preventivních opatření a léčby důležité.
Zdroj:
Hanifin J, et al. Guideline of care of atopic dermatitis. J Amer Acad Dermatol–in press
Benáková N. Atopická dermatitida. Schering-Plough CEAG Praha (informační materál pro pacienty)
Čapková Š. Atopická dermatitida – narůstající problém v dermatologické a pediatrické praxi. Trendy v medicíně 2001/02;3:11-17
http://babinet.cz/clanek-3332-atopicky-ekzem--zmenil-mi-zivot.html
http://www.atopickyekzem.cz/pro-dospele/
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.