Když lékař předepíše dítěti na atopický ekzém kortikoidy, mnohá maminka dostane strach.
Kortikofobie, čili hrůza z hormonů, se totiž šíří jako lavina.
V ordinaci dětského lékaře to obvykle vypadá tak, že jsou malému, nově diagnostikovanému ekzematikovi nasazena jako doplňková léčba emoliencia - prostředky nutné k promazávání citlivé, suché kůže. Především ovšem dítě jako lék první volby dostává lokální kortikoidy I. třídy. "Maminka si doma přečte příbalový leták a zhrozí se - už na třetím řádku se dočte, že se jedná o kortikoid. Použije internetový vyhledávač, najde si příslušnou internetovou diskusi, zhrozí se ještě více a rozhodne se, že bude kůži potomka pouze promazávat. V lepší variantě má štěstí, protože platí, že častějším promazáváním se slabší ekzém zlepšuje," říká MUDr. Xenie Kučerová ze soukromé dermatologické ambulance Skincare Liberec.
Pokud ale ekzematický zánět nastoupí v plné síle, samotná promazávadla nepomohou. Pro tuto chvíli jsou zatím kortikoidy nenahraditelné a obavy z hormonální léčby by měly ustoupit. Pouze včasné nasazení léku může totiž zabránit nejtěžším projevům choroby. Doktorka Kučerová doporučuje říkat maminkám pravdu, ve smyslu: "Předepisuji dítěti kortikoidní mast I. stupně, to je přípravek nejnižší síly. V terapii ekzému se obecně postupuje od úplně nejslabších léčiv a dávek k silnějším." Společně s kortikoidy však každý lékař-specialista může nabídnout i další, velmi bezpečnou alternativu a předepsat i topický imunomodulátor. Kortikoidy, jež při dlouhodobém užívání mají nepříjemné vedlejší účinky a zhoršují kvalitu kůže, by maminky měly při léčbě dětí postupně vysadit a k ošetření ekzematické pokožky pak dlouhodobě používat jen topický imunomodulátor.
Tento lék se aplikuje se ve formě masti na kůži, kde dokáže potlačit zánět, ale jiným mechanismem, než kortikoidy. Umí se navázat na imunitní buňky v horních vrstvách kůže a zabraňuje jim, aby vyvíjely alergickou reakci, která jinak atopickou kůži poškozuje. "Topické imunomodulátory vedlejšími účinky, které hrozí u kortikoidů, zatížena nejsou, jediné, na co bych upozornila, je vzácné počáteční pálení na samém začátku terapie, které postupně odeznívá. Kortikoid účinkuje velice rychle, musí být ale průběžně vysazován a musí s ním být kvůli jeho vedlejším účinkům nakládáno velmi opatrně. Imunomodulátor naopak zabere až s určitou časovou prodlevou, onemocnění ale dlouhodobě lépe a především bezpečně stabilizuje. V tomto případě to znamená výrazné prodloužení "doby klidu" mezi jednotlivými vzplanutími zánětu," dodává dermatoložka.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.