tisk-hlavicka

Atopický ekzém - 2. díl

21.4.2009 Kamzyk 99 názorů

Tento díl je věnován léčbě atopického ekzému.

Základem úspěšné léčby je pochopení nemoci samotným pacientem. Ten by měl pochopit, proč u něj došlo k vývoji atopického ekzému (AE), měl by znát pravděpodobný průběh choroby a její souvislosti. Najít si kvalitního dermatologa je důležité, pacient však musí být přístupný také režimovým změnám a ochotný změnit způsob života:

Úprava životosprávy, jídelníčku, domácího prostředí

Cílem je odstranit všechny provokační a zhoršující faktory, které jen odstranit lze. V rizikových rodinách, kde se AE vyskytuje vedle jiných projevů atopie (alergie, astma, atd.), doporučují někteří odborníci začít s preventivním působením ještě před narozením potenciálního pacienta. O tom se podrobněji zmíním v díle čtvrtém, HA dieta v těhotenství a kojení, je to v mnoha ohledech velmi zajímavé a diskutabilní téma, se kterým se vypořádává díl č.4.

(Jeho hlavní poselství, především co se životního stylu a zvláště stravy těhotné a kojící maminky týče, připomíná staré známé motto „Všeho s mírou“ – sterilní životní podmínky v kombinaci s přísnou dietou těhotné a kojící ženy s úplným vysazením některých potravin (hl.BKM, vejce, lepek, atd.atd.) pouze z důvodu preventivního je zřejmě pro vyvíjející se imunitní systém dítěte stejně nevhodné jako opačný extrém.)

Potravinové alergeny jsou obvykle prvními alergeny, s nimiž se dítě setká. Potravinové vlivy (nemusí se jednat o pravou alergii, reakcí na potraviny je celá řada - viz 5.díl) souvisejí s atopickým ekzémem nejmenších dětí relativně často (udává se, že 30-50% malých dětí s AE trpí potravinovou alergií). Souvislost potravy s AE bude více prodiskutována v dalších třech dílech.

Po 2-3 roce většinou (avšak ne vždy!) již nemá dietní opatření takový význam. Štafetu zhoršujících vlivů v tomto období většinou přebírají alergeny ze zevního prostředí a infekce. Ve školním věku se negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AE vliv hormonální změny.

Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné:

1. praní - používejte hypoalergenní přípravky. Snad nejlepší reference jsou určeny mýdovým ořechům (např.fa BioSantos), na trhu je ale celá řada pracích prostředků určených ekzematikům (Titan sensitive, atd.atd.) V případě praní je ještě důležitá jedna věc - i v případě drahých a kvalitních praček se doporučuje zapnout i po doprání prádla ještě min.2x máchací režim, i stopy tenzidů, nosičů, atd. je nutno odstranit.

Aviváž se doporučuje u ekzematiků vynechat. Místo ní se přidává (do přihrádky na aviváž) kvůli změkčení prádla přídavek octa, který navíc pomáhá odstranit zbytky pracího prášku. Nemám to osobně vyzkoušené, žiji v jedné z mála lokalit v ČR s měkkou vodou, změkčovadlo tedy netřeba - ale kdo to vyzkoušel, tvrdí, že na vůni prádla se přídavek octa negativně nepodepisuje. S tvrdší vodou souvisí mé další doporučení – kdo používáte šetrnější prací prášky (mýdlové ořechy, atd.), které ale nejsou (zvlášť při tvrdé vodě) tak účinné, přidávejte do prací lázně prací sodu, která (vedle změkčení vody a ochrany před vodním kamenem) zvýší účinnost praní.

Co se praní lůžkovin ekzematika týče, perte ve vodě alespoň 60°C horké (opatření m.j. proti roztočům)

2. koupání - dodržujte staré dobré pravidlo ekzematika - pravidlo tří. Koupejte nejčastěji jednou za 3 dny, délka koupele max.3 minuty a po koupeli promazat emolenciem (=přípravek – mléko, krém, atd. obsahující zvláčňující látky) do 3 minut. Co se koupelové kosmetiky týče, používají se HA přípravky na mytí (někdy postačí – hl.u nejmenších ekzematiků - pouze voda), oblíbené jsou ale také různé přísady do koupele – odvary z otrub, olejové přísady, atd. – o koupelové kosmetice se ještě zmíníme v díle šestém nazvaném Lokální léčba AE – preventivní a podpůrně léčebné prostředky. Zde se m.j. dozvíte, že není ekzém jako ekzém, takže kosmetiku, včetně té koupelové, tomu přizpůsobujeme.

3. oblečení používejte striktně bavlněné. Zejména vlna velmi dráždí.

4. bavlněné návlečky na ruce se vám budou hodit hlavně v noci - dítě nebude tak poškrabané. Mějte také na zřeteli, že ekzém svědí nejvíc právě v noci a to tím víc, čím vyšší je teplota v ložnici. (Pohled na dítě s návlečky sice citlivějším povahám svírá srdce, často se však návlečky velmi osvědčí, stejně jako časté stříhání nehtíků dítěte). Lze je snadno ušít – inspirace (foto - archiv autora – dcera si je tak oblíbila, že je vyžadovala i v době, kdy už po AE nebylo památky – plnily skvěle funkci kousátka):

5. vytvořte pro dítě doma bezalergenní prostředí (roztoči, zvířata) - to neznamená, že okamžitě vyhodíte všechny koberce a nahradíte je plovoucími podlahami, ale např. to, že si pořídíte kvalitní vysavač, přikrývky z dutých vláken namísto péřových, na matrace (i molitanové) a na lůžkové povlečení pomáhají v případě roztočových alergií zvláštní povlaky, v případě inhalačních alergií (hl.roztoči, srst, ale i pyl) pomáhá nemít doma žádného "chlupáče" (kočka, morče, pes, atd. Dřív, než psa nemilosrdně „odlifrujete“ z bytu či zahrady, zkuste dát zvířátko na 14 dní přátelům či příbuzným a když se po návratu chlupáče zdravotní stav nezhorší, buďte se zvířátkem doma i nadále. Někdy je možné dokonce zhoršení ekzému - psychika dítěte negativně zareaguje na absenci jeho oblíbeného zvířátka. Takže rozumně - vyzkoušejte a uvidíte. V případě prokázané alergie na srst však spíše počítejte s tím, že se budete pravděpodobně muset obejít bez chlupáče.) Pakliže je to potřeba, poraďte se o vhodném použití čističky vzduchu, která sníží prašnost a množství alergenů. Nekouření doma je samozřejmostí.

6. Pozornost věnujte také vlhkosti a teplotě domácího prostředí – optimální vlhkost je kolem 50% (vyšší vlhkost znamená možné pomnožení plísní) a teplota přes den kolem 21-22°C, noční teplota cca o 2°C nižší (zapocení zvyšuje svědivost AE).

S teplotou a zapocením souvisí také oblékání malého ekzematika - „nabalování“ by opět mohlo znamenat zapocení. Vlhký zátylek dítěte znamená, že jste to přehnali s množstvím vrstev oblečení.

7. psychická pohoda - jeden z nejdůležitějších bodů. Z vlastní zkušenosti ale vím, že „dobrá rada“ typu „ZŮSTAŇ V POHODĚ“ způsobí zatmění před očima mamince, která má za sebou nejednu noc, kdy se kvůli neustálému drbání a hlídání ruček svého miminka nevyspala. Dobře a upřímně míněná rada proto zní: snažte se bojovat s AE (ať už režimová opatření, hledání alergenů – souvisí s nalezením kvalitního odborníka, zkoušení různé kosmetiky tak, aby vyhovovala co nejvíc, atd.), a při tom všem se pokuste nepodléhat beznaději a snažte se ze všech sil zůstat v klidu.

Péče o kůži, kosmetika, lokální léčba

O použití kosmetiky a dalších extern (kortikosteroidní masti, atd.) se zmíním podrobněji v dílech šestém a sedmém, které jsou věnovány lokální léčbě AE. V díle sedmém se také (mimo jiné) zmiňuji o použití antihistaminik.

Specifická nebo nespecifická desenzibilizace (vakcíny, autovakcíny, séroterapie), některé imunomodulační přípravky

Tato léčba, která je vedle režimových opatření a léčby lokální vhodná zvláště pro ekzematiky s alergií na vzdušné alergeny, spadá výhradně do rukou alergologa. Proto se k ní v tomto seriálu podrobněji zmiňovat nebudeme.

Světloléčba (fototerapie)

Přestože tento seriál čtou hlavně maminky nejmenších dětí, pro které tento způsob léčby vhodný není, zmíním se pro úplnost o světloléčbě jako jednom z prostředků léčby AE. Světloléčba se provádí 3x týdně, po dobu 1-3 měsíců, pro dosažení účinku je nutná pravidelnost. Návštěva solárií nebývá účinná a není z důvodů bezpečnosti ani vhodná.

Fototerapii můžete absolvovat dle vybavenosti buď v nemocnicí nebo ve stacionáři, sanatoriu, léčebném centru, což jsou názvy pro „denní nemocnici“. Světloléčba ale nefunguje univerzálně na každého - někdo ultrafialové světlo nesnese, připaluje se nebo nesnáší teplo a pocení a také není vhodná v akutním stadiu. Po fototerapii, podobně jako při slunění, dochází k určitému vysušování, tedy je nutné kůži dostatečně promazávat. Problematická je fototerapie u dětí (rizika UV záření, atd.) – tato léčba (coby doplněk léčby zevní) se proto u dětí nedoporučuje. Vhodnost světloléčby posuzuje zkušený fotodermatolog.

Přirozenou formou fototerapie je léčebný pobyt u moře, v lázních či vysokohorský pobyt. Slunění má být rozumné, tj. spíše pohyb na slunci než klasické opalování, střídání slunce a stínu a rozhodně mimo intenzivní svit (11-14 hodin). Účinky u těchto pobytů jsou komplexní, tedy nejen vliv ultrafialového slunečního světla, termální či mořské vody, ale i relaxace a kombinace s dalšími příznivými vlivy.

Alternativní medicína

Existuje celá řada léčebných metod spadajících pod tento název (akupunktura – ta se údajně jeví jako metoda nejserióznější, homeopatie, aromaterapie, bylinné léčby, EAV neboli elektroakupunktura, atd.). U těchto metod není sice účinnost vědecky objektivně prokázána, mohou však mít efekt v kombinaci s dalšími léčebnými metodami a režimovými opatřeními. Ať už zvolíte metodu jakoukoli, vždy se doporučuje zjistit si její bezpečnost, účinnost a také reference na jejího poskytovatele. Před vyzkoušením některé z alternativních metod je dobré konzultovat vaši volbu s odborníkem (dermatolog, alergolog, pediatr, atd.)

Psychoterapie

Již jsme si řekli v úvodu, že atopici jsou zvláště citliví jedinci, kteří projevy atopie demonstrované navenek (AE, atd.) těžko snášejí (zvláště pak v „citlivých obdobích“ – puberta, atd.). Předpokladem úspěchu léčby je aktivní postoj pacienta k vlastní chorobě, nalezení kvalitního lékaře a spolupráce s ním. Velkou roli hraje opakované informování, vzdělávání a výchova nemocných, včetně rodičů (a často i prarodičů), dle situace i ve škole či v zaměstnání. Pomoci může klinický psycholog rozborem situace, nácvikem relaxačních technik (autogenní trénink, jóga). Při obtížích tohoto druhu se tedy nerozpakujte kontaktovat psychologa či psychiatra (ať už máte doma dítě, které jeho AE velmi trápí, nebo jste rodič, který těžko snáší boj s touto nesmírně obtěžující chorobou…) Protože AE ovlivňuje mimo jiné také volbu povolání, i toto se doporučuje s psychologem probrat a zvážit možné eventuality a možnosti uplatnění.

Zdroj:
Hanifin J, et al. Guideline of care of atopic dermatitis. J Amer Acad Dermatol–in press
Benáková N. Atopická dermatitida. Schering-Plough CEAG Praha (informační materál pro pacienty)
Čapková Š. Atopická dermatitida – narůstající problém v dermatologické a pediatrické praxi.
Trendy v medicíně 2001/02;3:11-17

http://babinet.cz/clanek-3332-atopicky-ekzem--zmenil-mi-zivot.html
http://www.atopickyekzem.cz/pro-dospele/
http://www.ordinace.cz/clanek/atopicky-ekzem-atopicka-dermatitida/

Názory k článku (99 názorů)
Naše zkušnosti Marta 21.4.2009 9:21
*Re: Naše zkušnosti SSeverka 21.4.2009 21:36
**Přidávám další zkušenosti Jana 22.4.2009 9:16
***Re: Přidávám další zkušenosti Marta 22.4.2009 10:40
****Re: Přidávám další zkušenosti kamzyk 22.4.2009 14:14
*****Re: Přidávám další zkušenosti Marta 23.4.2009 11:21
*Re: Naše zkušnosti illa+2 23.4.2009 13:12
**Re: Naše zkušnosti kamzyk 23.4.2009 14:6
***Re: Naše zkušnosti Jana 23.4.2009 15:20
****Re: Naše zkušnosti kamzyk 23.4.2009 22:6
**Re: Naše zkušnosti Cibusa 16.10.2010 10:1
***Re: Naše zkušnosti KamZik 11.12.2010 19:5
***Re: Naše zkušnosti lina 18.10.2013 16:59
*Re: Naše zkušnosti dialed 25.4.2009 22:20
**Re: Naše zkušnosti kamzyk 25.4.2009 23:21
**Re: Naše zkušnosti Tanja27 27.4.2009 16:44
***Re: Naše zkušnosti kamzyk 27.4.2009 23:7
****Re: Naše zkušnosti Tanja27 28.4.2009 9:49
*Re: Naše zkušnosti Marcela Nová 29.4.2009 13:42
**Re: Naše zkušnosti Paulinka 4.5.2009 21:6
zvířata Eva21546 21.4.2009 13:3
mýdlové ořechy gijiged,Vojta 9/06+Lenka 05/09 21.4.2009 13:14
*Re: mýdlové ořechy kamzyk 21.4.2009 13:55
**Re: mýdlové ořechy gijiged,Vojta 9/06+Lenka 05/09 21.4.2009 14:26
**Re: mýdlové ořechy Nítěnka 21.4.2009 15:8
**Re: mýdlové ořechy Katka, cvrček 9/2007 23.4.2009 9:39
***Re: mýdlové ořechy kamzyk 23.4.2009 14:15
****Re: mýdlové ořechy Katka, cvrček 9/2007 25.4.2009 21:23
*Re: mýdlové ořechy gijiged,Vojta 9/06+Lenka 05/09 23.4.2009 13:45
**Re: mýdlové ořechy kamzyk 23.4.2009 14:28
*Re: mýdlové ořechy Jirka 29.5.2009 14:4
ekzém Gabča, dcera 6/06 21.4.2009 20:41
*Re: ekzém Petul.a a Babu 22.4.2009 21:14
**Re: ekzém Tanja27 28.4.2009 10:13
ani prevence nepomohla :-) SnowWhite 21.4.2009 22:5
*Re: ani prevence nepomohla :-) kamzyk 22.4.2009 0:3
**Re: ani prevence nepomohla :-) Nítěnka 22.4.2009 8:54
*Re: ani prevence nepomohla :-) Lusika 27.4.2009 12:9
ocet boba+3 21.4.2009 22:39
ekzem jitka 22.4.2009 8:7
* Novotňásci 22.4.2009 12:30
*Re: * kamzyk 22.4.2009 14:7
**Re: * Novotňásci 22.4.2009 16:38
***Re: * kamzyk 22.4.2009 18:6
****Re: * olsche 22.4.2009 20:48
*****Re: * kamzyk 22.4.2009 22:6
****Re: * Petul.a a Babu 22.4.2009 21:32
*****Re: * kamzyk 22.4.2009 22:9
******Re: * Petul.a a Babu 23.4.2009 13:26
*******Re: * kamzyk 23.4.2009 13:52
********Re: * Petul.a a Babu 25.4.2009 20:52
***Re: * Petula 22.4.2009 22:38
****Re: * kamzyk 22.4.2009 22:47
***Re: * Petula 22.4.2009 22:43
****Re: * kamzyk 22.4.2009 22:52
****Re: * Líza 23.4.2009 4:53
*****Re: * Rapiti 23.4.2009 9:52
******Re: * kamzyk 23.4.2009 13:45
*******Re: * Rapiti 27.4.2009 8:0
********Re: * kamzyk 27.4.2009 8:41
*********PS kamzyk 27.4.2009 8:52
******Re: * ke kozímu mléku Mamama 25.4.2009 23:59
*******Re: * ke kozímu mléku Petula 27.4.2009 0:25
*******Re: * ke kozímu mléku Petula 27.4.2009 2:6
******Re: * Petula 27.4.2009 0:20
*****Re: * Petula 27.4.2009 0:22
******Re: * kamzyk 27.4.2009 8:50
*******Re: * kili 27.4.2009 15:29
*Eurona Rosie 22.4.2009 20:43
*missiva ne luca 25.4.2009 23:59
**Re: missiva ANO Marushka12345 26.4.2009 7:47
Ekzém bez alergie? Carlin 23.4.2009 18:27
*Re: Ekzém bez alergie? Gabča, dcera 6/06 23.4.2009 22:21
*Re: Ekzém bez alergie? kamzyk 23.4.2009 22:43
*Dětská kožní v Praze Jana038 26.4.2009 7:38
*Re: Ekzém bez alergie? Tanja27 27.4.2009 17:14
**Re: Ekzém bez alergie? kamzyk 28.4.2009 9:30
**Re: Ekzém bez alergie? kamzyk 28.4.2009 9:30
***Re: Ekzém bez alergie? Tanja27 28.4.2009 11:12
****Re: Ekzém bez alergie? kamzyk 28.4.2009 12:38
Vlna miuška 25.4.2009 13:55
*Re: Vlna kamzyk 25.4.2009 18:45
**vyměnit Sunar za mléko? Radka+Ondrášek 14.8. 25.4.2009 21:37
***Re: vyměnit Sunar za mléko? kamzyk 25.4.2009 23:15
Málo přínosný díl Jana 25.4.2009 21:38
*Re: Málo přínosný díl kamzyk 25.4.2009 23:1
**jogurt jako posilovač imunity? luca 26.4.2009 0:12
***Re: jogurt jako posilovač imunity? kamzyk 26.4.2009 0:44
****Re: jogurt jako posilovač imunit... jana 27.4.2009 0:24
*****Re: jogurt jako posilovač imun... kamzyk 27.4.2009 8:29
jak na sluníčko? Merclinka 27.4.2009 13:57
*Re: jak na sluníčko? Merclinka 27.4.2009 14:5
*Re: jak na sluníčko? kamzyk 27.4.2009 14:10
**Re: jak na sluníčko? Tanja27 28.4.2009 10:22
***Re: jak na sluníčko? Gabča, dcera 6/06 28.4.2009 11:12
****Re: jak na sluníčko? kamzyk 28.4.2009 14:56
*****taky hruza halika, 2 kluci 28.4.2009 17:43
******Re: taky hruza kamzyk 29.4.2009 10:24
*******PS kamzyk 29.4.2009 10:26




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.