Nelehký dotaz. Vpodstatě se ptáte na věci, které budou náplní 4. a 5.dílu seriálu, čili Vám je posílám. Protože ale možná i ostatní zajímá odpověď, odpovím.
Vezmu to popořadě:
Reakce na jídlo nemusí být pouze alergická. Reakcí na jídlo je celá řada- vedle alergie to může být některý z typů intolerance - těch je celá řada typů - např. farmakologická histaminoliberační reakce- potravina sama obsahuje látku s určitou schopností dráždit svého „hostitele“ (týká se uzených, zrajících a kvašených potravin, ryb (hl. uzená makrela či tuňák), aromatického koření, zeleniny - kyselé okurky, velmi zralá rajčata, papriky, atd., kyselého ovoce - hl. citrusy, jahody, dále pak alkohol, káva, kakao, zrající sýry, atd.- potraviny jsem vyjmenovala z toho důvodu, že jsou to potraviny relativně často zhoršující stav atop.ekzému), psychotická intolerance (dotyčný se mylně na zákl.negativní zkušenosti domnívá, že jej potravina dráždí, pro úplnost jmenujme též otravy z jídel či enzymatické intolerance (nejznámější asi intolerance laktózy- enzymatická porucha štěpení mléčného cukru), atd.
Navíc, alergie je dvojího typu - IgE a nonIgE. Pouze tzv.pravá, tedy IgE alergie, je zjistitelná IgE alergo testy, popř.kožními (tzv.Prick) testy. Non-IgE typ alergie, stejně jako např.potravinové intolerance, nelze prokázat kožními (Prick) nebo "běžnými krevními alergo testy "= sIgE testy.
čili už se dostáváme k meritu věci:
Jednak: je omyl, že po provedení krevních testů bude inhed ve všem jasno. Může a nemusí být, záleží také na tom, jak podrobné testy jsou provedeny (tj.kolik potravin je zkoumáno sIgE testy- jejich paleta je tak široká, že všechny potraviny ani otestovat nelze a je vhodné, aby indikující nejprve vytipoval, která vyšetření provést). Zda je AE spojen s potravinovými vlivy rozhodně ve vašem případě má smysl otestovat - ve věku 0-3 roky má často potrava dosti podstatný význam v projevech AE (což neznamená, že v jiných obdobích význam nemá). A nejspoplehlivější je testování pozorováním.
To se provádí systematicky, což šetří čas a námahu. Proto vám posílám hl.ten 5.díl, protože takto budeme spolu postupovat, pokud mi napíšete na mejl a budete chtít vést při testování, jaké potraviny přispívají k zhoršení AE. Nebojte, v reálu to není až tak složité, jak se vám to zřejmě zdá po přečtení toho dílu
Výborná kožní lékařka je např.MUDr.Čapková (FN MOtol), z jejíchž materiálů jsem také hojně čerpala při psaní seriálu. Chci ale podotknout, že je celá řada kvalitních kožních lékařů po celé republice.
Ještě k vaší větě "čekala jsem, že se příjde na příčinu ekzému a třeba dietou se ho podaří omezit." - přijde se na to, ale to už musíte sama (aneb testování pozorováním), jak jsem naznačila v předchozím textu. Takže jestli chcete, napište a povedu vás. Mějte se a jdu vám poslat ty díly o potrav.vlivech na AE, ať víte, do čeho (případně) jdete. *Věra*