Sluneční záření má na člověka řadu kladných účinků – chrání před zmrznutím, je potřebné k tvorbě vitaminu D, a tím ke zdárné tvorbě kostí, dokáže navodit pocit dobré nálady. Přemíra slunečního záření však může škodit.
Slunce je zdrojem blahodárné životní energie. Jeho záření dává v přirozených dávkách rostlinám a živočichům teplo nezbytné k životu, umožňuje tvorbu aktivní formy vitaminu D a zpracovávání vápníku.
V posledních letech roste počet nebezpečných kožních nádorů - melanomů, které mohou vyrůstat i z pigmentových névů, tzv. mateřských znamének.
Teplé slunečné dny každoročně odhalí pihy, pigmentové mapy a skvrny. Zároveň také přispívají k jejich vzniku.
Blíží se období léta a prázdninového volna. Je to nejen doba rodinných dovolených, ale také sportovních aktivit, letních táborů apod. Nač bychom měli v létě pamatovat především?
Kožními nádory bývají nejčastěji postiženi lidé, kteří na slunci pobývali bez náležité ochrany v dětském věku. Až polovinu nebezpečného slunečního záření totiž přijme tělo do patnácti let věku. Nezáleží přitom, jak dlouho se člověk slunil, ale spíše na tom, kolikrát se spálil. Dávky UV záření působící na kůži se sčítají a jeho důsledky se mohou projevit až po mnoha letech.
Čtyři otázky pro primářku kožního oddělení nemocnice v Liberci MUDr. Danou Frydrychovou. "Ke kožnímu lékaři může klient přijít bez doporučení. Vždy je lepší přijít s maličkostí, než čekat, až bude stav závažný," říká primářka MUDr. Dana Frydrychová.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.