Čtyři otázky pro primářku kožního oddělení nemocnice v Liberci MUDr. Danou Frydrychovou. "Ke kožnímu lékaři může klient přijít bez doporučení. Vždy je lepší přijít s maličkostí, než čekat, až bude stav závažný," říká primářka MUDr. Dana Frydrychová.
Věková hranice se posunula. U malých dětí je maligní melanom opravdu vzácný (i když byl v literatuře popsán případ, kdy se už miminko narodilo s melanomem), ale od 15 let už můžeme kůži mladého člověka srovnávat s kůží dospělého. Největší riziko vzniku maligního melanomu je mezi 40 až 60 lety, ale v naší poradně máme relativně velkou skupinu mladých lidí do 30 let, kterým byl odstraněn maligní melanom. Naštěstí je mladší generace stále poučenější, takže mladí lidé přicházejí v době, kdy změny na kůži teprve vznikají a melanom bývá odstraněn v počátečních stadiích. Tedy s ohledem na věk bych řekla, že do 15 let věku dítěte i dnes můžeme být klidní, ale zhruba od 15 let již preventivní kontroly a vyšetřování kůže mají význam.
Důležitá je ochrana kůže před slunečním zářením. Každé spálení kůže v dětském věku je rizikový faktor, který se po letech může projevit právě vznikem maligního melanomu.
Kojenci by neměli být vystavováni sluníčku vůbec, děti od 2 až 3 let používat krémy s vysokým ochranným faktorem. Na trhu je dnes mnoho kvalitních přípravků s vysokými ochrannými faktory, které jsou přizpůsobeny kvalitě dětské kůže. Takovéto ošetření bezpečnost pobytu na sluníčku, kterému se žádné dítě nevyhne, podstatně zvyšují. Tuto ochranu však rozhodně nelze považovat za stoprocentní. Je vhodné děti chránit i oděvem, pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi, v době od 11 do 15 hodin v letním období na slunci pobývat co nejméně.
Melanomová centra je nový název pro melanomové komise, které již fungují dlouhou dobu, například u nás v Liberci byla melanomová komise založena už v roce 1960 a od té doby pracuje nepřetržitě.
Melanomová centra nebo komise zajišťují kontinuitu péče o nemocné s maligním melanomem a hlavně koordinaci s ostatními lékaři. Naše kožní oddělení se cíleně zaměřilo na spolupráci s praktickými lékaři pro dospělé a spediatry, čímž se prohloubil kontakt mezi terénem a specialisty.
Kožní lékař v melanomovém centru působí jako hlavní koordinátor, který určí způsob léčby primárního nádoru a spolupracuje se všemi lékaři, kteří v léčbě pomohou - zajistí operativní odstranění, doplňující vyšetření, poučípacienta o onemocnění, o prevenci, o dalších rizicích.
V případě pokročilých nálezů úzce spolupracujeme s onkology, protože léčba metastazujícího melanomu patří do jejich kompetence.
Znám tuto starou a stále někde zakořeněnou pověru, kterou se snažíme našim pacientům vyvracet. Tento mýtus vznikl v době, kdy diagnostika ještě nebyla tak rozvinutá a v případě, kdy pacient po odstranění znaménka brzy zemřel, byl vyoperován pokročilý melanom, který již před operací založil metastatická ložiska. To samozřejmě lidé nevěděli a dávali smrt člověka do souvislosti s odnětím znaménka.
Každé pigmentové znaménko, které odstraníme, posíláme na histologické vyšetření, které potvrdí naši diagnózu. A znaménko, které je v pořádku a odstraní se, nemůže nikomu uškodit! Nebude škodit ani melanom, který se odstraní včas, v době kdy ještě nestačil metastazovat.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.