Dnešní trh nabízí nepřeberné množství kosmetiky pro malinké i větší děti. Nakolik ji ale naše dítě opravdu potřebuje? Jak máme pečovat o pokožku těch nejmenších jsme se zeptali kožní lékařky MUDr. Hany Moosové z Liberce. Na promazání, udržení kůže vláčné jsou nejvhodnější oleje, které neobsahují konzervační látky ani parfémy.
Určitě platí, že není potřeba celé miminko koupat každý den, stačí obden, ale i třeba jen dvakrát týdně. Jedině na místech zapářky, tedy ve faldíčcích, pod krkem, pod plenkami atd. je denní omývání nutné, protože tato styčná místa by se mohla zanítit a oprudit.
Nečistoty (hlavně stolici) je dobré šetrně odstraňovat olejem - v lékárně se dá koupit slunečnicový nebo olivový, ale můžeme použít i obyčejný jedlý olej, do kterého namočíme kousek vaty nebo čistý hadřík. Pokud miminko koupeme ve vodě, není potřeba žádné mýdlo. Můžeme ale použít nedráždivé mycí gely nebo olejové emulze, event. mýdlo pro citlivou pokožku. Tyto prostředky je nejlepší koupit v lékárně.
Na promazání, udržení kůže vláčné jsou zase nejvhodnější oleje, o kterých jsem už mluvila, protože neobsahují konzervační látky ani parfémy. Lze použít i tzv. indiferentní masťové základy, které je také neobsahují, nebo osvědčené vitaminové masti.
Maminky by si měly pamatovat, že maličké děti nemají promašťovat něčím příliš mastným. Rozhodně ne například vazelínou, protože ta udělá na kůži tzv. okluzivní efekt - kůže se pod ní zvýšeně potí, snáze zapaří a děťátko semůže i přehřát! Kůže novorozence ještě není schopná dokonale udržovat stálou tělesnou teplotu, jako je tomu u starších dětí a dospělých. Zvyšuje se tím tendence k přehřátí nebo naopak k podchlazení.
Určitě nějaký olej a mast na místa zapářky. Dnes existuje velký sortiment mastí, které jsou přímo určené k ošetření těchto tzv. styčných míst, například s přídavkem zinku. Na mytí může koupit v lékárně zmiňovaný mycí gel určený na umývání citlivé pokožky.
To si nemyslím, ale může vadit voda chlorovaná! Citlivější děti reagují na chlor podrážděním, takže se doporučuje vodu převařit nebo koupat dítě v kojenecké vodě.
Důležitý je způsob osušování po koupeli - nikoli třením a tahem, ale jakoby pijákovat, osušovat, lepší je jemná bavlněná osuška než froté.
Prát kojenecké prádlo bychom měli vždy v prášcích určených pro kojence. Není vhodné používat aviváž - lepší než aviváž je přežehlit obleček z rubu, žehlení ho změkčí.
To, co oblékáme nejmenším, by vždy mělo být měkké, bavlněné, na tělo by nemělo přijít nic chlupatého, lepší jsou světlejší látky než barevné a tmavé. Nové oblečky je dobré před prvním použitím vyprat a důkladně několikrát vymáchat.
V současné době jsou na trhu kvalitní jednorázové plenky a jsou pro dítě vhodnější, protože skutečně odvádějí vlhkost od jeho pokožky. Děťátko však nesmí zůstat v plenkách dlouho, zvlášť tehdy, když jsou znečištěné stolicí. Maminky bohužel někdy ve snaze ušetřit dítě nechávají v plenkových kalhotkách příliš dlouho - a o problém s kůží je postaráno!.
Bavlněné prací pleny však samozřejmě také nejsou na závadu, dítě, které to snáší, je jistě může mít, ale "jednorázovky" jsou pohodlnější, zdravotně nezávadné a děťátko je v nich v suchu. Je třeba dát pozor a kupovat správnou velikost kalhotek.
Ano, pokud dítě nemá alergické problémy, skutečně není nutné to příliš "dramatizovat". Naopak, přílišná úzkostlivá čistota může být na škodu, protože pokožka má svou regenerační schopnost, která je u nejmenších trochu opožděná oproti dospělým, takže pokožku dítěte přílišnou čistotou vlastně namáháme - s nečistotami totiž smyjeme i film, který má ochrannou funkci a ten se musí vždycky znovu vytvořit, což je pro kůži vlastně zátěž. Čistota je samozřejmě nutná, ale myslím, že není třeba běžnou domácnost dezinfikovat, jak k tomu nabádají některé reklamy, protože se potřebujeme s mikroorganismy setkávat.
Pokud je dítě zdravé, nemá projevy alergie a v rodině nejsou k alergii dispozice, styk se zvířetem nevadí, ale byla bych opatrná v rodinách, kde už alergika mají, protože existuje potenciální možnost, že se u děťátka alergie projeví. V těchto rodinách by měli dbát už od těhotenství a pak po narození dítěte, aby domácnost byla bezprašná - čím méně záclon, závěsů, koberců, tím lépe, bez domácích zvířat a hlavně bez kouře z cigaret.
U každé maminky je důležité, aby v těhotenství nekouřila, prožívala toto období v pohodě, v čistém a příjemném prostředí.
Vyskytuje se seboroická dermatitida. Nejedná se o závažnou chorobu, i když může vypadat někdy dost dramaticky, ale sama odezní, nesouvisí s alergií, ale se zvýšenou tvorbou kožního mazu a s nadměrným osídlením kožníhopovrchu kvasinkami. Vyskytuje se u nejmenších dětí v prvních 3 měsících života, ale i později. Projevuje se nánosem mastných šupin ve vlasech a zarudlými plochami v místech ohybů a v kožních řasách.
Zda je to ekzém nebo ne určí lékař a často se mu to nepodaří poznat hned napoprvé, ale až podle vývoje onemocnění. Určitým vodítkem může být, že atopický ekzém začíná většinou až od třetího měsíce věku a více svědí. Svou roli hraje i výskyt ekzému nebo alergie v rodině. Kůže postižená seboroickou dermatitidou vyžaduje šetrné zacházení, děťátko oblékáme do vzdušného lehkého oblečení, promašťujeme jen lehce krémy. Lékař předepisuje masti santimykotiky (léky proti kvasinkám).
Šampony pro umývání vlásků nejmenších dětí nejsou nutné - můžeme použít například zmiňované šetrné mycí gely. Pokud se ve vlasové části hlavičky dělají strupy a šupiny, což je hodně časté, je dobře před koupelí hlavičku jemně promastit olejem, nechat ho působit několik hodin, a potom mastné šupiny jemně vymýt. Určitě se nikdy nesnažte stroupky drhnout nebo strhávat!
Do šesti měsíců bychom děti sluníčku vystavovat neměli, takže kočárek vždy do stínu. A ani později opalování opravdu není zdravé - pro nikoho! Děti bychom vždy měli chránit oděvem, kloboučkem se širokým okrajem a nechodits nimi na sluníčko zhruba mezi 11. až 15. hodinou.
Z ochranných krémů jsou pro děti lepší ty s tzv. fyzikálními UV filtry obsahujícími mikročástečky, které odrážejí sluneční záření a s kůží nijak nereagují, nedráždí ji. Dají se koupit v lékárně. V našich podmínkách by měl stačit ochranný faktor 20, pokud se rodiče vypraví s kojencem k moři, pak se dá koupit i faktor 40 .
Je důležité vědět, že je třeba mazat dítě tak hodinu předem, aby se krém stačil na kůži rozprostřít, dále počítat s tím, že se při koupání krém částečně opláchne, že slunce opaluje i ve stínu i pod vodou, více to opaluje uvody odrazem od vodní hladiny, na horách odrazem od sněhu, a také tam, kde jsou betonové plochy to opaluje víc než v přírodě, kde se záření rozptyluje.
Nejlepší je děti neopalovat vůbec - největší dávku UV záření člověk získá během dětství, a pozdní následky se často projeví za dlouho, i když už pak třeba vůbec na sluníčko nechodí.
Řekla bych to lakonicky - zdravý selský rozum a trpělivost! Rodiče by se neměli nechat "zmasírovat" reklamami, tím, že firmy potřebují prodávat své výrobky. Kosmetika většinou obsahuje řadu různých látek a není nejlepší, když miminko s nimi přichází od malička do styku! Co bych tedy rodičům poradila? Aby o pokožku svého děťátka - a nejen o pokožku - pečovali jemně, přirozeně, klidně a aby byli hodně trpěliví, protože většina kožních problémů, které malé děti trápí, má naštěstí tendenci se vyhojit nebo alespoň zmírnit. Takže se přimlouvám za klidnou, přirozenou péči a trpělivost!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.