Koupání dětí v kyblíku? Na tvářích nezasvěcených se objevuje smích i zděšení. Ale oč jde ve skutečnosti? Je to další módní trend či výstřelek, nebo jde skutečně o něco užitečného?
Před pár lety se na pultu jednoho obchodu s luxusním dětským zbožím objevil kyblík s názvem Tummy Tub, který byl dle cizojazyčného přiloženého návodu určen ke koupání dětí již od narození. Prodejnost tohoto zboží se rovnala množství informací k tomuto zboží – tedy nule. Nedlouho poté se kyblík objevil v Centru aktivního porodu (CAP), kde ho porodní asistentky začaly používat ke koupání novorozenců. Sem se však dostal i s informacemi od klientky s kontakty v zahraničí. A tak to začalo.
Tummy Tub je kyblík speciálního tvaru, který simuluje dítěti prenatální prostředí. Má oblé dno a jeho stěny se jen pozvolna rozšiřují do stran. Dole má protismykový proužek a ze strany je cejchovaný ryskami pro plnění vodou. Množství vody je závislé na váze koupaného dítěte. Ze stran má kyblík prolisovaná „madla“ pro snadnou manipulaci.
Vanička versus kyblík
Srovnejme koupání ve vaničce s koupáním v kyblíku. Dítě je do kyblíčku vkládáno ve svislé poloze a ve vodě je až po krk. Není mu tudíž zima a koupání nemusí být rychlé. Na rozdíl od vaničky je však o něco obtížnější úchop dítěte v kyblíčku (viz. obrázek). Ale i zde jde využít kromě polohy v plném kyblíčku i čistě očistnou polohu s naplněním kyblíku vodou pouze do jedné třetiny. Koupání ve vaničce většinou končí v půl roce dítěte. V kyblíčku lze koupat i tříleté děti (poznatek z vlastní praxe).
Obtížnější je mytí v kyblíčku, pokud rodiče upřednostňují pečlivou očistu dítěte s řádným namydlením. V tomto bodě však pediatři nahrávají kyblíčku. Dnes již většina pediatrů časté mytí mýdlem nedoporučuje. Je však pravdou, že i při použití tekutého mýdla je dítě poněkud „kluzké“ a tak se manipulace s dítětem stává obtížnější a je to otázkou cviku. Na rozdíl od vaničky je kyblík však optimální k léčebným koupelím, a to i proto, že v něm voda díky jeho tvaru pomaleji chladne.
Odborný pohled
Po porodu se dítě dostává do „bezhraničního“ prostředí. V břiše na „vše“ dosáhlo, nyní je vše daleko. Mění se teplota okolí dítěte, která byla dříve téměř konstantní. Tak jako dává mnohým dětem pocit bezpečí zavinovačka, ve které kolem sebe stále „něco“ cítí, tak i kyblík při koupání poskytuje dítěti prostor, který je pro něj zmapovatelný. Po zanoření do kyblíku se většinou dítě zklidní, postupně rozevře dlaně u obou rukou a zaujme polohu, kterou zaujímalo u matky v břiše (nemíním tím polohu hlavou dolů). Často kope, poskakuje, protahuje se a užívá si volnost pohybu – „vznáší se“.
Letáček dodávaný dnes již v češtině s kyblíkem uvádí i možnosti léčebné – pomoc při dětských kolikách, zklidnění dětí, léčebné koupele. Nejsem lékařka, a tak to z odborného hlediska posoudit nemohu, ale jako matka tří dětí a z toho dvou „kyblíčkových“ to rozhodně díky srovnání mezi vaničkou a kyblíkem nepopřu.
Nelze jednoznačně říci, co je lepší – kyblík, nebo vanička? Nechte dítě, aby si vybralo samo. Mnohé porodnice dnes již mají nejen vaničky, ale i kyblíky. Vyzkoušejte a rozhodněte se. Jsou i mateřská centra, která kyblíčky půjčují nebo vám v něm alespoň ukázkové koupání s výkladem ve vaší domácnosti předvedou.
Co dnes dostanete na trhu?
Objevila jsem zatím dva druhy kyblíčků. Tummy Tub je vyráběn v Holandsku. Dostanete jej ve dvou barevných provedeních – průhledném nebo namodralém s leskem. Krom barevného rozdílu je velký i rozdíl cenový. Jinak v ničem se neliší. Cenová relace v obchodech je od 700 do 900 Kč. V bazarech či na inzerát se dá pořídit od 300 do 500 Kč.
Druhý typ kyblíku má označení mod. dep. nr. 278. Je také z Holandska, ale jde o zcela nesrovnatelnou napodobeninu. Kyblík je modrý, širší, bez rysek a bez protiskluzného pásku. Pokud bych měla najít jeho klady, tak snad bych ho považovala za pohodlnější pro starší děti. Jeho okraj je zvláštně vykrojen do tvaru jakéhosi křesla. Toto vykrojení však ztrácí smysl a je spíše na obtíž. Cena tohoto paskvilu je asi 500 Kč.
Často se mě klienti ptají, má-li koupání v kyblíku vliv na plavání kojenců a batolat. Pohybuji se zatím ve statistice malých čísel, ale praxe ukazuje, že „kyblíčkové“ děti jsou ve vodě velmi spontánní a velmi dobře spolupracují při kurzech na bazénu.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.