Má vaše dítě alergické projevy? Nejste si jistí jestli jde o atopický ekzém nebo krátkodobou kopřivku? Diagnostikovali vašemu dítěti atopický ekzém a vy nevíte co s tím? Potom si přečtěte tento článek.
Nejsem lékařka. Jen matka chlapce, jenž má od narození těžkou formu atopického ekzému. Po zjištění diagnózy bylo pro mě všechno nové. Nevěděla jsem co dělat, na koho se obrátit, jak syna léčit… Dopustila jsem se samozřejmě i chyb, díky nimž se Nikovi ekzém zhoršoval. Každý článek, každá nová informace pro mě byla velice důležitá. Proto jsme na základě našich bohatých zkušeností pro vás připravily, společně s dalšími podobně "postiženými" maminkami, souhrn důležitých informací, týkající se této nemoci.
Co to atopický ekzém vlastně je a proč k němu dochází? Velice laicky řečeno: Atopický znamená vrozený. Kožní buňky nefungují tak jak by měly. Jsou špatně "nakódovány". Kolem nás je spousta cizorodých nebezpečných látek (pyl, prach, bakterie, roztoči..), které našemu organismu ubližují. Kůže má chránit naše orgány. Pokud jsou kožní buňky v pořádku, tak si s těmito látkami hravě poradí. Pokud jsou však poškozené, špatně nakódované, pak dochází k projevům ekzému.
Z toho vyplývá, že nejdůležitější při péči o alergika, jsou dvě věci. Jednak odstranit z jeho okolí co nejvíce nebezpečných, alergii působících látek a posilovat ochranou funkci pokožky.
Pozor! Existuje spousta druhů alergií a zároveň i spousta alergických projevů. Co pomáhá jednomu, nemusí pomoci druhému. Na co je alergické jedno dítě, druhé nijak neovlivní. Obecná opatření jsou podložena statistikou, ale to, co snese či naopak nesnese to které dítě, je nutné vypozorovat individuálně.
Pro hrubou představu o typech a rozdělení léků uvádím:
Promazávací masti: Excipial U lipolotio mléko, Excipial mast, Lipobase, Linola Fett N. Vazelina, Ung. Leniens, Ambidermal… Můžete je používat podle potřeby jakkoli často. Nemají výraznější léčivý účinek, ale zvyšují funkčnost a kvalitu kůže - při pravidelném používání. Jsou velmi důležité.
Koupelové oleje: Balneum Hermal. Linola Fett, Oilatum… Používají se při každé koupeli či sprchování. Mají i čistící funkci, takže nemusíte používat mýdlo. Koupel atopika se nedoporučuje každodenní.
Hormonální - kortikoidní masti: Advantan, Elocom, Hydrocortison… S těmi mazat jen ložiska ekzému, jen v případě nutnosti a pouze slabounce. Řiďte se doporučením lékaře!
Barevné a bílé pasty: Zinková, endiaronová, dehtová, ichtyolová pasta. Jsou určeny k dlouhodobému ošetřování. K masťovému základu a účinným látkám se u této lékové formy přidávají práškové hmoty. Proto jsou pasty tužší a špatně se roztírají. Jde o velmi účinné látky, ale nepříjemné tím, že jsou většinou barevné, špiní prádlo a často i nepříjemně páchnou.
Dále se využívají ještě tekuté pudry, obklady, mycí prostředky a v neposlední řadě antihistaminika..
Zvýšený sociální příplatek "na léky" se vztahuje i na nemoc atopický ekzém. Takže pokud máte nárok na sociální příplatek, můžete si zažádat i o tento zvýšený.
Závěrem chci říct, že tento článek má mít informační charakter. Tudíž v něm ani zdaleka není tolik, co by měli a potřebují rodiče atopika vědět. Tento článek má spíš "přivést na správnou stopu". Předpokládám, že se lidé budou ptát na další informace v diskusi, a také chci doporučit další články s touto tématikou tady na Rodině. Jako třeba: "Co je atopický ekzém" od MUDr. Radka Klubala, nebo "Deníček atopického dítěte…" Milady Koníčkové a další. A např. kniha MUDr Čapkové "Atopický ekzém" je výborná.
Děkuji všem, kteří pro vznik tohoto článku přispěli nápady, radami a konzultací.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.