5.3.2005 16:48:36 powel
atopik
Mám doma také atopika, bývalého, a tou je dcera. Není pravda, že se to nedá léčit, a že atopikem je někdo od narození, za prvé se alergie vyvine až od jednoho roku života, kdy se dá teprve diagnostikovat, a za druhé je bohužel fakt, že nositelem špatného genu je z více procent matka , ale není to vždy pravidlem. Má švagrová se tím už zabývá léta(je alergoložka a má vlastní kliniku ve Švýcarsku) a mé dítě bylo jedním z testovacích nebo jak to nazvat dětí. Do třech let života se to dá velmi dobře "uspat",ale většinou to přechází z atopismu, který zmizí do astmatu ať už lehkou nebo těžkou formou. Bohužel se zjistilo,že záleží na výživě dítěte, atocký ekzém má strašně moc společného s tenkým střevem(mě to taky šokovalo, ale zabývá se tím už dvacet let a mé dceři taky pomohla)např. v německu se dnes už dělají krevní testy, o kterých se tady v čechách může lidem jen zdát, zjistí se z nich nejen normální a nenormální hodnoty, ale i mikrohodnoty alergií,ve výživě pak základ- žádná čokoláda ani kakao(ani na chuť nebo jen nehýtek), žádné vepřové maso(jsou v něm zbytky penicilinu z očkování byť jen stopové bohužel i po tepelné úpravě, rajčata zásadně nekupovaná v obchodě(dozrávají cestou, a tím pádem obsahují látky ,kyseliny které dráždí už již tak narušenou mikrofloru v tenkém střevě,pomeranče a kiwi-mohou být, ale to by ste si je leda museli pěstovat samy, žádné pytlíkové polévky a šťávy obsahují emulgátory, s kterými má co dělat dospělý, každé onemocnění léčené penicilinem nebo látkou podobnou znovu nastartuje alergii a začínáme s léčbou úplně od začátku, bohužel.Ale, jste o krůček dál, asi o 1% před alergii pokud budete dodržovat tyto zásady . Problém totiž ani tak nejsou aviváže a dráždidla kolem, ale snížená imunita, a to hloupé tenké střevo.
1,zásada koupat děti jen ve vodě, kterou jste čerstvě napustli do vany , bazénu a tak(nejlepší je ze studny jestli máte tuto možnost, je měkká a bez chlorových přísad)voda nesmí být chemicky ošetřená.
2,zásada do koupele nepoužívat mýdla, či jiné prostředky, mimo koupelové mycí oleje koupené v lékárně a mít alespoň 2 různé druhy musí se to střídat kůže po nějaké době začne reagovat alergicky, protože si zvykne na jeden druh.
3.zásada nic nepéct na tuku, jíst maso vařené pokud možno v páře(hovězí, drůbeží, ryby)tuky, které změní na pánvi strukturu narušují mikrofloru
4.sladit ne cukrem, ale pravým hnědým cukrem(pokud možno třtinovým)ne medem obsahuje pyly,nebo sladitovocným cukrem, je i možnost nesladit vůbec.
5.Dávat dětem velmi vyzrálé ovoce, pokud možno ne chemicky ošetřené někde z vlastního sběru, nebo z farmy.to platí i pro zeleninu.
6.pečivo- pokud možno celozrnné tmavý chléb, ale bez barviv a příměsy kaka(tím se taky někdy barví)
7,mléčné výrobky- pokud možno s největším obsahem tuku, neslazené,bez pateurizace. Sýry kozí ovčí, ne uzené, nebo s příchutěmi
8. uzeniny, jako párky salámy a tak -vynechat úplně!
9. jíst jen pařené uzeniny jako je vařená šunka, domácí ale pravá domácí tlačenka aspoň víte co do toho dáte.
10. koupit speciální pokrývky a polštáře a hlavně protialergologickou podložku na jedno použití nebo prací.
11.Pokud stavíte co nejrychleji dokončit stavbu, strašně to dráždí pokožku(vlastní zkušenost) pokud možno zabraň te dítěti na stavbu chodit, a po ukončení betonové podlahy vysát vysavačem jako je Karcher a tak s filtrem, je to pro děti obrovská úleva
12.nepřehánět to s mazáním kortikoidy, každým máznutím se sice ranka zhojí, ale kortikoid naruší strukturu kůže dlouhodobě do hloubky škára se stenčuje.
13.nekouřit vůbec ani venku , kde se dítě pohybuje dehet je pak i na rukou a oblečení a dráždí kůži
14. pokud možno kojit co nejdéle(já nemohla kojit vůbec, ale používali jsme protialergenní mléko-aspoň něco)
15. Prát v protiroztočových prostředcích, nebo alespoň do tohoto druhu aviváže namáčet prádlo(super není tak drahé jak by se zdálo)
16. omezit kontakt se zvířaty
17.jeden půl rok trávit dovolenou u moře, ale používat strašně vysoké RH faktory a to ještě na senzitivní pokožku, a druhý půl rok jet na dovolenou někam ven do hor i kdyby to měly být je třeba Beskydy, bez rukavic (nesmí být vlněné pokud možno dýchací(plněné dutým vláknem ) ani krok ven a mazat.U moře slaný vzduch pomůže jak na dýchání tak na kůži i kdyby dítko do moře nešlo, po každém koupání ale musíte převléknout do oděvu bez soli, a osprchovat sladkou vodou. Na horách si holt odpočine kůže od smogu.
18,často větrat a vysávat vysavači s bepa filtry jinak je vše úplně na nic, když kvetou stromy, nebo kytky větrat na opačnou stranu, ze které jde vítr.
19. nejdůležitější je nechat si podle krevního testu udělat vitamíny na tělo, přesná dávka, kterou vám vyměří na denní spotřebu v lékárně a doplňovat ji aminokyselinami, neboli olejíčky z žraloka, pupalky atd. Ani nevíte co to s tělem udělá.Zlepšení je viditelné do jednoho měsíce braní u všech dětí, ale musí se to brát ráno po snídani, a při nachlazení dvojnásobná dávka.
co k tomu dodat? Pokud je alergik v rodině, musíme všichni změnit své návyky, i včetně jídelníčku, ale já musím z vlastní zkušenosti říct, že to pomáhá sama jsem alergik, každá hormonální změna nastartuje časovanou bombu, pokud alergii uspíte do šesti let dítěte, objeví se jen omezeně jednou za čas, a pak jen v pubertě(musíte začít znova do půl roku je vše zase v normě), nebo po těhotenství(než se hormonálně zase dáme do kupy:-))), a v menopauze.Musí se zase koloběh opakovat.Alergie se nezbavíte, jen uspíte její příznaky, ale i to stojí za to, než se do krve pořád škrábat, nebo nosit sebou aerosoly ne?:-)Zdravím všechny alergiky a mámy bojovnice
Odpovědět