| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Genetické testy - pár otázek k zamyšlení

Myslím, že jsem pochopila, co myslíš.
Ale třeba k tomu dotazníku - naše známá ze silně náboženské rodiny má jedno dítě postižené a pochybuji, že by se jí povedlo svobodně vyplnit vlastní názor v dotazníku.. Závislost na klanu, zvlášť s postiženým dítětem je silná. Bere tajně HA /a muž si myslí, že je neplodná/, protože už nechce riskovat. Nevím, jestli je to dobrý příklad k tomu, že rozhodnutí, které ovlivňuje celý další život člověk musí postupně promyslet a ne vyplnit kolonku podle momentálního přesvědčení, nebo názorů nejaké skupiny /stejně jako např odmítání transfuze krve u jehovistů/.
Já osobně jsem teprve po náběru krve na nejběžnější test začla doopravdy uvažovat nad tím, jak se postiženým žije. Shodou okolností jsem zjistila, že mám ve svém okolí několik rodin s postiženým členem /nebyli to přímo přátelé, ale např dcera kolegy/. Dlouho jsem o tom pak taky debatovala s kamarádkou, která pracuje v ústavu. A teprve potom jsem přibližně byla připravená na to si převzít výsledky testu. Kdyby pravděpodobnost postižení byla větší a byly mi doporučeny další testy, asi bych to jako ukázání prstem nebrala, snažila bych si zjistit co nejvíc /test vychází např jinak, když je bejby jinak staré, než podle PM, nebo jde o dvojčata/a pak se pomalu rozhodovala.
Musím ale přiznat, že jsem z lékařské rodiny a sehnat si informace o čemkoli pro mě není problém. Zároveň taky vím, jaký je v téhle zemi problém získat informace od svého lékaře, když člověk přímo neví, na co se přesně zeptat. Oni mají stále tendenci člověka spíš strašit, aby se na testy nevybodnul, než aby chápali o jakou zátěž jde, i když je to jenom drobné podezření. Třeba moje kamarádka měla hodně špatné výsledky a když přišly výsledky z plodové vody a byly v pořádku, její doktor jí řekl, že vyšla takto špatně celá série testů a že jim to v laborce bylo jasné, že je to spíš v pořádku. Ona ho pak málem zabila, ale on se bránil, že by se ženský na testy nešly, kdyby jim to řekl. Ta kamarádka by na testy asi šla, ale celou dobu čekání by prožívala úplně jinak a v tom je ten rozdíl, co ten doktor vůbec nechápe.
Na druhou stranu, tady není problém např. s pojištěním dítěte, které bylo geneticky testováno.
Držím ti palce a usmívej se, když koukáš do kočárků.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.