Kimmy
jistě, že je potřeba něco změnit, třeba diskriminaci žen na trhu práce, zvýšit počet míst v mateřských školkách a v jeslích, hledat řešení a motivovat zaměstnavatele (včetně těch státních), aby bylo k dispozici víc částečných úvazků.
A jak to všechno udělat? Nevím, nejsem odborník ani ministr práce, jednoduché řešení to rozhodně nemá.
Napsala jsem jen, že moje kamarádky po RP byly pro své zaměstnavatele atraktivní silou a moje zkušenost není tedy v tomhle směru nijak tragická. Obecně to tak vždy jistě není, ale docela by mě zajímalo, kolik procent žen po mateřské je třeba momentálně nezaměstnaných z těch zhruba půl milionu lidí bez práce. jestli je to tak vážný problém, o kterém se tu bavíme, nebo ne, to asi nikdo nevíme že.
Taky jsem tu kolikrát četla od holek, co žijí v zahraničí, jak jsou tam jesle, chůvy atd dost drahé, takže rodiče dají děti do jeslí a pak se do úmoru honí, aby poplatili ty drahé jesle, hypotéky atd. To mi nepřipadá nijak ideální situace hodná kopírování. Jediné plus je, že si udrží pracovní místo, ale za jakou cenu? Tak by mě zajímalo, jak to teda vlastně je, když tam teda prý jsou ty jesle dotované(nebo nejsou, netuším).... je mi jasné, že každá země to má trochu jinak.
Předchozí