Píšete, že když se ekzém "vysype" (=akutní stádium), promazávání mastnými prostředky zhoršuje stav.
No ano! Akutní stádia nikdy nemažeme např.sádlem, oleji, vazelínou, a zvláště ne mokvavé plochy!!!
Cituji z připravovaného 6.dílu:
Mokvavé plochy vysušujeme obklady např. 3% borovou vodou, Jarischovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu, atd. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit. Tento postup se takto se po 15 minutách opakuje. Moderní a komfortnější formou je aplikace ve formě aerosolového spraye (postřik, rosení), dostupné jsou spraye s obsahem zklidňujících termálních vod.
Jestliže jsou tyto mokvající plochy rozsáhlé, koupeme v bylinných odvarech (pomáhá např.černý čaj, řepík, dubová kůra, atd.), v odvarech z pšeničných otrub, škrobu, můžeme zkusit minerální koupele z mořské soli (popř.lázeňské soli), atd.
Na mokvající místa nikdy nedáváme mastné krémy, mastné masti a oleje!
Když mokvání odezní, aplikujeme vhodná lotia (tekuté emulze) a hydratující krémy typu olej ve vodě .Takové krémy jsou také vhodné na akutní projevy AE typu červené pupínky, puchýřky, červené skvrny, atd. Takovýchto hydratujících krémů je na trhu celá řada, jmenujme například A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm krém, Excipial U Hydrolotio, a další. Patří sem i hydrofilní lékárenské základy (Neoaquasorb, Ambiderman, atd.) Ke zmírnění zánětu můžete také použít léčebné pasty – například zinková pasta; kromě zinku je též oblíbenou součástí léčebných past ichtamol, který má protizánětlivé účinky a též tlumí svědění. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.
Více se dovíte v 6.dílu, ošetřování ekzému je kapitola sama pro sebe, některé stádium chce vysušovat, jiné promašťovat a tady se dělají časté chyby. Mějte se, *V*
Předchozí